1988 yılında 3. Boğaziçi Köprüsü yapımına 4 firma talip olmuş!

1988 yılında 3. Boğaziçi Köprüsü yapımına 4 firma talip olmuş! 1988 yılında 3. Boğaziçi Köprüsü yapımına 4 firma talip olmuş!

1988 yılında İstanbul Belediyesi'nin Bağlarbaşı ve Ortaköy arasında yaptıracağı 3. Boğaziçi Köprüsü'nün yapımına 4 firma talip olmuş. Yap-işlet-devret modeliyle yaptırılacak köprüye en uygun teklifi 171 milyon dolarla STFA Grubu vermiş.

STFA 77 milyon dolar fiyat kırdı


3. Köprü'ye sürpriz teklif 


3. Boğaz Köprüsü yapımına talip olan 4 firma içinde Sezai Türkeş-Feyzi Akkaya firması sürpriz bir çıkışla 171 milyon dolarlık teklif verdi. Enka'nın İngilizlerle verdiği teklif ise 248 milyon dolar.


Firmalar arasında yapılan ilk karşılaştırmada STFA'nın en uygun teklifi vermesine karşılık, Dalan'ın, belediyeye daha çok kazanç sağlamak için ''peygamber pazarlığı'' yapacağı öne sürülüyor.


İSTİHBARAT SERVİSİ


   BOĞAZ'da yapılacak 3. Köprü'ye talip olan 4 firma içinde STFA süpriz teklif yaptı. İngiliz ''Cleveland Bridge'' firması ile ENKA'nın oluşturduğu favori grubun İngiliz hükümetinden sağladıkları 60 milyon dolarlık kredi ile birlikte 248 milyon dolarlık teklif vermelerine karşılık, STFA (Sezai Türkeş-Feyzi Akkaya) firması 171 milyon dolarlık teklif verdi. Halen 2. Boğaz Köprüsü ve çevre yollarını yapmakta olan STFA'nın en uygun teklifi vermesi, yap-işlet-devret modeli ihale açan Dalan tarafından da olumlu karşılandı. Ancak, verilen teklifler tek tek incelendikten sonra kesin karar 15
gün sonra verilecek.


İLK KARŞILAŞTIRMA 


   Teklif veren dört firma arasında yapılan ilk karşılaştırmada toplam yatırım tutarı olarak, Ballast Nedam 441, ESKA 258, ENKA 248 ve STFA 171 milyon dolarlık teklif verdi. Yatırım süresi olarak Ballast Nedam 4 yıl 8 ay, ENKA 4 yıl 6 ay, ESKA 4 yıl, STFA da 3 yıl içinde 3. Boğaz köprüsü ile bağlantılı yollarını bitirmeyi taahhüt ediyorlar. İşletme süresi olarak Ballast Nedam 20 yıl, ESKA 15 yıl, ENKA ve STFA 12'şer yıl sonra 3. Köprü'nün işletmesini tamamen belediyeye devredeceklerini belirtiyorlar. Gelirden belediyeye verilecek pay konusunda ise 4 firma da pazarlık etme yolunu tercih ediyorlar. 


PEYGAMBER PAZARLIĞI


   Firmalar arasında yapılan ilk karşılaştırmada STFA'nın en uygun teklifi yapmasına karşılık, Dalan'ın belediyeye daha çok kazanç temin etmek amacıyla yapacağı ''peygamber pazarlığı''ndan sonra dengelerin değişebileceğini öne sürülüyor. 


(1988 yılında dolar 1.148 liraya satılıyormuş.)


Milliyet Gazetesi 10 Şubat 1987Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com