Çukurova Balkon

1989 yılında Ataköy'de 1.398 daire 10 günde satılmış!

1989 yılında Ataköy'de 1.398 daire 10 günde satılmış! 1989 yılında Ataköy'de 1.398 daire 10 günde satılmış!

1989 yılında Ataköy'de Emlak Bankası'nın yaptırdığı ve satışa çıkardığı bin 398 daire 10 günde satılmış. 70 ile 190 milyon lira arasında satılan lüks konutlarda en yoğun talep 3 odalılara olmuş.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!
Satış bitti, kuyruk sürüyor


ATAKÖY'de Emlak Bankası'nın yaptırdığı ve satılığa çıkarttığı yedince ve sekizci kısımdaki 1398 daire 10 günde satıldı.


70 ile 190 milyon lira arasında fiyatla satılan dairelerde en yoğun talep 3 odalılara oldu. Paralar genellikle peşin ödendi.


MÜTEAHHİT dairelerinden pahalı olmasına ve satılacak daire kalmamasına karşılık Emlakbank'ın elinde ''Uzun bir alıcı listesi kaldı.''


Füsun DEDEHAYIR


   ''DÖRT duvar anlayışı'' yıkıldı. Lüks ve modern konuta ilgi artıyor. Modern, altyapısı mükemmel, çağdaş evler daha kolay satılıyor. Bu gelişme Emlak Bankası'nın 4 Ağustos tarihine kadar satışlarını yaptığı Ataköy 7. ve 8. kısımlar le  Ankara  Konutkent evlerinde kendisini gösterdi. Bu bölgelerdeki konutlara yüksek talep oldu. Konut tahsisleri yapılanların dışında banka yetkilileri, ''Elimizde uzun bir yedek listesi oluştu'' dediler.

   İstanbul Ataköy'deki bin 398 konutta en yoğun talebin 3 odalı dairelerde gerçekleştiğini kaydeden Emlakbank Ataköy Şube Müdürü Erdoğan Cakan, ''Bunu tek odalı olanlar izliyor. Ödemeler çoğunlukla peşin parayla yapılıyor'' şeklinde konuştu. Bu da konut alanların satın alma gücünün oldukça yüksek bir düzeyde olduğunu gösteriyor. 


      DAİRE FİYATLARI

                                        Daire

                                    büyüklüğü      Fiyatı

Semti                              (brüt)     (Milyon TL)

Ataköy 7. - 8. Kısım    132 m2        190

Ataköy 7. - 8. Kısım    98.36 m2     141

Ataköy 7. - 8. Kısım    46.69            70


Bağdat Caddesi            100 m2       250

Bağdat Caddesi            125 m2       300

Fenerbahçe                   250 m2       500

Tüccarbaşı                    100 m2    95-100

Tüccarbaşı                    250 m2       250


Ankara Konutkent        119.77 m2    91

Ankara Konutkent        133      m2    134


  Ataköy'de 10 gün içinde satılan Emlak Bankası konutlarının fiyatları 70 ile 190 milyon lira arasında değişiyor. Ataköy'de daire fiyatlarının, müteahhitlerin yaptığı dairelere göre pahalı olmasına karşılık yine de yoğun taleple karşılaşması, modern bir semtte oturma isteği olarak değerlendiriliyor. Emlakbank evleri, kanalizasyonundan çevre düzenlemesine, açık ve kapalı otoparkından yangın alarm tesisatına, alışveriş merkezinden okullarına, spor ve sağlık komplekslerine kadar her ayrıntısı düşünülerek en son teknoloji ile üretiliyor.

   Evlerin içi duvardan duvara halı kaplı, dairelerin uydu anten bağlantısı var. Mutfakta gömme fırın ve buzdolabı, gömme dolaplar ve kimilerinde bulaşık makinesi bulunuyor.

   Emlakbank İnşaat Proje Bölge Müdürü Gürol Soylu, ''Boğaz'dan,  İzmir  ve Ankara'dan gelip buradan daire almak isteyen var. Fiyatların yüksek olmasının başında önce arsa fiyatı geliyor. Ulaşım ve altyapı da gerçekten yaşanabilir bir kent için büyük maliyet oluşturuyor. İnşaat malzemelerinde kaliteli ürün kullanma zorunluluğu fiyatları yükseltiyor. Biz vatandaşa parasının hakkını verecek konutlar üretmeye çalışıyoruz. Burası bir prestij mahallesi olacak'' dedi.

   Ev satış fiyatlarının içinde 1 yıllık yakıt ve bakım giderleri de bulunuyor. Soylu, ''Biz sattıktan sonra mahalleyi kaderine terk etmiyoruz. Bir yıl sonra bir merkezi yönetim kurulacak. Eskisinden farklı bir kapıcı ve bahçıvan kadrosu oluşturuluyor. Bu elemanlar tüm siteye hizmet verecekler. Sitenin yönetimi bankanın oluşturacağı bir merkezi yönetime devredilecek'' dedi.

   

   MÜTEAHHİTLER NE DİYOR? - İnşaat piyasasındaki durgunluğa karşı Ataköy evlerinde kuyruk olmasını İstanbul Ticaret Odası İnşaat Komitesi Başkanı Mehmet Emin Ekşioğlu, şöyle değerlendirdi:

   ''Fiyatları artıran en önemli neden, arsa ve enflasyon. Eğer bizim satışlar böyle sürerse, piyasada 2-3 yıl sonra pek müteahhit kalmaz. Bugün bir inşaatın maliyeti m2'de 800 bin ile 1 milyon lira arasında değişiyor. Bunun içinde yüzde 50 arsa payı da var. Ankara Asfaltı'nın sahile kadar olan kesiminde bir arsa almak istediğinizde en az yüzde 50'sini arsa sahibine vermek zorundasınız, hatta Fenerbahçe gibi semtlerde bu, yüzde 75'lere kadar çıkıyor. Bankanın yaptığı binaların daire sayısı yüksek, arsayı da peşin alıyor, oysa biz kat karşılığı alıyoruz. Böyle olunca bankanın yaptığı inşaatlardaki arsa payı yüzde 25'e düşüyor. Bağdat Caddesi'nde yüzde 75 arsa payı ile 100-125 m2 arası bir evin satış fiyatının 250-300 milyon arasında değiştiğini düşünürseniz, bankanın fiyatlarının bize göre çok yüksek olduğu ortaya çıkacaktır. Ayrıca inşaat malzemelerinde sürekli bir artış var. Fiyatlar devlet kontrolünden çıktı. Bir bakıyorsunuz çivi piyasadan çekiliyor ve 1.200 lira olan fiyatı birden 2.000 liraya fırlıyor. Serbest piyasa sistemi değişmedikçe, fiyatların yükselmesini önleyemezsiniz.''


(1989 yılında Reşat Altın 191.425 liraya satılıyormuş.)


Milliyet Gazetesi 26 Ağustos 1989Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com