04 / 07 / 2022

1991 yılında Alarko, Bilezikçi Çiftliği'ni korumak için silahlı birlik oluşturmuş!

1991 yılında Alarko, Bilezikçi Çiftliği'ni korumak için silahlı birlik oluşturmuş!

1991 yılında Alarko Holding ile İstanbul Üniversitesi arasındaki Bilezikçi Çiftliği'nin mülkiyeti konusundaki anlaşmazlık üniversite lehine sonuçlanmış. Dava sürecinde Alarko, 4 milyon metrekare büyüklüğündeki çiftliği silahlı birlikle korumuş.1991 yılında Alarko, Bilezikçi Çiftliği ni korumak için silahlı birlik oluşturmuş!


Bilezikçi Çiftliği'ni kaybeden Alarko silahlı korumayı çekince gecekondu mafyası harekata geçti


Alarko Holding ile İstanbul Üniversitesi arasındaki Bilezikçi Çiftliği'nin mülkiyeti konusundaki anlaşmazlık sonuçlandı. Danıştay, çiftliğin üniversiteye ait olduğunu ilişkin mahkeme kararına yapılan itirazı reddedince, arazi korumasız kaldı.


Ferit FARSAKOĞLU


   ALARKO Holing ile İstanbul Üniversitesi arasında Bilezikçi Çiftliği'nin mülkiyeti konusundaki anlaşmazlıkta son sözü söyleyen Danıştay, çiftliğin üniversiteye ait olduğunu onayladı. Çiftliği gecekondu mafyasından korumak için silahlı birlik kuran Alarko, Danıştay'a yaptığı itiraz reddedince adamlarını geri çekti.

   Sarıyer Belediyesi sınırlarında, Boğaziçi sahil yolundan 5 dakika uzaklıktaki Bilezikçi Çiftliği'ne 70 milyar lira değer biçiliyor. Kilyos otoyolunun iki yanında yer alan 4 milyon metrekare büyüklüğündeki çiftlik, imar planında maki cinsi ağaçla kaplı özel orman statüsünde görünüyor. İstanbul Üniversitesi 25/12/1975 tarih ve 30/1 sayılı yazısıyla Bilezikçi Çiftliği'nin Orman Fakültesi'nce 


1991 yılında Alarko, Bilezikçi Çiftliği ni korumak için silahlı birlik oluşturmuş!


kullanılmak amacıyla kamulaştırılması Nazım Plan Bürosu'na önerdi. Üniversite 22/12/977'de, çiftliğin metrekaresi 50 lira olmak üzere, tamamını 203 milyon liraya kamulaştırılmasını kararlaştırdı, ancak tapuda tescil yaptırmadı.

   Alarko Holding de 1987 yılı Haziran ayında devreye girerek kamulaştırma işlemi tapuda tescil ettirilmeyen çiftliği mirasçılarından satın aldı. Bunun üzerine üniversite ile Alarko arasında çiftliğin mülkiyeti konusundaki anlaşmazlık adli makamlara yansıdı. İstanbul 3. İdare Mahkemesi, Bilezikçi Çiftliği'nin üniversiteye ait olduğuna karar verdi. Mahkeme sürerken çiftliği kullanmaya başlayan Alarko, yöredeki gecekondu mafyasına karşı korunmak için 22 kişilik bir silahlı birlik oluşturarak gece gündüz nöbet tutturmaya başladı. Mahkeme kararına itiraz eden Alarko, sonuç alamadı ve Danıştay da çiftliğin üniversitenin olduğu kararına vardı.

   Davaları kaybeden Alarko, ilk iş olarak silahlı adamlarını geri çekti ve savunmasız kalan çiftliğe karşı gecekondu mafyası adım adım kuşatma harekatına başladı.


(1991 yılında Reşat Altın 356.517 liraya satılıyormuş.)


Milliyet Gazetesi 16 Mart 1991Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com