1992 yılında gökdelen iş merkezleri boş kalmış!

1992 yılında gökdelen iş merkezleri boş kalmış!

1992 yılında Şişli, Zincirlikuyu ve Levent gibi bölgelerde yükselen iş merkezleri, şirketlerin fiyat korkusu nedeniyle boş kalmış. Döviz üzerinden satılan iş merkezlerinin kısa vadeli satış fiyatları, şirketleri uzak tutmuş.


1992 yılında gökdelen iş merkezleri boş kalmış!


Yükseklik korkusu


Büroların fiyatı ''gök delince'', şirketler gökdelene çıkamadı


Emin DEMİRCİOĞLU


    YEDİ tepeli İstanbul'da birbiri ardına yükselen gökdelen iş merkezleri, şirketlerin fiyat korkusu nedeniyle boş kaldı.

    Şişli, Mecidiyeköy, Esentepe, Zincirlikuyu, Beşiktaş, Barbaros Bulvarı, Levent ve Maslak'ta yükselen gökdelenlere iş dünyasının henüz alışamadığını söyleyen Adil Araslı, ''Trafik kolaylığı ve otopark olanağı yüzünden 


1992 yılında gökdelen iş merkezleri boş kalmış!


gökdelen iş merkezleri tercih nedeni. Ama dövizli kira ve kısa vadeli satış fiyatları, şirketleri uzak tutuyor'' dedi.

    Levent'te Yapı Kredi Plaza ve Sabancı Center, Zincirlikuyu İş Merkezi, Darphane arkasında Entes İş Merkezi, Balmumcu İş Merkezi, Şişli'de Golden Plaza ve Nova Center gibi gökdelen iş merkezlerini metrekaresi 15 ile 20 dolardan kiraya, metrekaresi 1800 ile 2 bin dolardan satışa çıkararak pazarlayan emlakçı Araslı, ''fiyatlar makul ama satışta vade kısa'' düşüncesinde.

    Gökdelen iş merkezlerinin sahipleri, enflasyona karşı korunmak için ABD doları veya Alman markıyla kira istediklerini belirtirken, kiralık büro arayanlar da yüz metrekarelik bir yerin kirasının 2 bin dolara (yaklaşık 15 milyon liraya) geldiğini belirterek, ''hem döviz artışı, hem de kira artışına katlanmak güç'' diyorlar.


(1992 yılında Reşat Altın 560.227 liraya satılıyormuş. 1 dolar ise 7.871 liraya satılıyormuş.)


Milliyet Gazetesi 24 Ekim 1992 Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com