1992 yılındaki davanın Yeni Medeni Kanun'la ilgisi yok!

1992 yılındaki davanın Yeni Medeni Kanun'la ilgisi yok!Tamer Heper, Posta Gazetesi'ndeki bugünkü köşesinde 'Yeni kanunla ilgisi yok' başlıklı yazıyı kaleme aldı. 2000 yılında eşimden boşandım. 1992 yılında bir daire almıştık, benim adıma...


2000 yılında eşimden boşandım. 1992 yılında bir daire almıştık, benim adıma. Boşandıktan sonra eşim dava açıp daireyi talep etti, dava aleyhime sonuçlandı, şimdi temyizde. 2000 yılından önceki evliliklerde bu tür davaların kadınlar lehine sonuçlandığını duydum. Doğru mu • N.T.

çok tekrarladığım bir cümleyi yineleyeyim. Bakılmakta olan bir dava nedeni ile davanın eleştirisini yapmak yanlış. Zira dosyada öyle bilgiler vardır ki, bunu dışarıdan biri bilmez. Bu olayda dışarıdaki kişi benim. Dosyanızın içeriğini bilmeden eleştiri yapmak yanlıştır. şžimdi size ben dosya içeriğine göre değil genel mevzuata göre bilgi vereyim. Bu işinizi görür sanırım. 'Bizde artık kadın erkek her şeye ortak oldu' sözünün kaynağı yeni Medeni Kanun. Yeni Medeni Kanun aile içi mallara yeni bir düzenleme getirdi. Ancak bu yanlış tanıtıldı. Sizin de sormak istediğiniz 2000 yılı ve öncesi sözü bu değişikliğe dayanıyor. Ancak Medeni Kanun değişikliği 2000 yılında olmadı 2002 yılında oldu. Yani siz, karı koca ortak oldu ya işte o tarihten öncekiler kadınlar lehine sonuçlanıyormuş, demek istiyorsunuz ama verilen kararın onunla ilgisi olmadığı kanaatindeyim. Zira dairenin alım tarihi 1992, yani yeni Medeni Kanun'dan önce. Dolayısı ile davanın sonucuna etkili olan hadise muhtemelen dairenin parasının eşiniz tarafından ödendiğini ispat edilmesi falan gibi geliyor bana. Dolayısı ile 2002 öncesi veya sonrasının etkisini göremiyorum. Zaten yeni Medeni Kanun çerçevesinde olaya bakılsaydı size nakit olarak borç çıkarılırdı. Demek ki mesele farklı.
Posta/Tamer Heper