20 milyon dolara Florida'nın tarzını Silivri'ye taşıyor

20 milyon dolara Florida'nın tarzını Silivri'ye taşıyorSilivri'de 40 bin metrekare arazi üzerinde kurulan Florida Sunset Villaları, 77 tripleks villadan oluşuyor. Fiyatların 250 bin YTL'den başladığı proje, sosyal tesisleri, yüzme havuzları, yürüyüş parkurları, spor alanları, çocuk oyun parkları ve güvenlik ö
20 milyon dolarlık bu projenin ilk etabı, yıl sonunda tamamlanarak sakinlerine teslim edilecek.


Acar Yapı'nın Silivri'de gerçekleştirdiği ve 77 tripleks villadan oluşan Florida Sunset Villaları projesi, sunduğu geniş sosyal ve ortak alanlarla dikkat çekiyor. 20 milyon dolarlık projenin ilk etabının yıl sonunda tamamlanması planlanıyor. 180 metrekare büyüklüğündeki villalar 250 bin YTL'den, 246 metrekarelik villalar da 320 bin YTL'den satılıyor. Acar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Acar ile "Daire fiyatına villa satıyoruz" dediği Florida Sunset Villaları projesini konuştuk.


Florida Sunset Villaları projesini genel özellikleriyle anlatır mısınız?


Silivri'de 40 bin metrekare arazi üzerinde yapılan, 4 etaptan ve 77 tripleks villadan oluşan bir proje Florida Sunset Villaları... Arazinin yüzde 50'si yeşil alan olarak ayrıldı. Her bir evin 200 ile 400 metrekare arasında değişen müstakil bahçe kullanımı, açık ve kapalı garaj alternatifli otoparkı bulunuyor. Siteye özel sosyal tesis, her bir etap için ayrı yüzme havuzu, yürüyüş parkuru, spor alanı, çocuk oyun parkları, güvenlik duvarları ile çevrili ve güvenliği bulunan proje seçkin bir yaşam sunmayı vadediyor. Projenin yönetmeliğe uygunluğu, İTÜ Yapı ve Deprem Uygulama Araştırma Merkezi tarafından onaylandı.


Projenin diğerlerinden ayrılan en önemli özelliği nedir?


E5 üzerinde, panoramik deniz manzaralı, büyük alışveriş merkezine yürüyüş mesafesinde, okul hastane ve merkeze yakın, müstakil bahçeye sahip, birinci sınıf malzemeler kullanılmış, kaliteden ödün verilmemiş bir proje olması en büyük özelliklerinden. Diğer projelerden en büyük farkımız ise, daire fiyatına villa satmamız.


Konutların özellikleri neler? Ne tür hizmetler olacak?


Konutlar tripleks. Müstakil bahçe, kapalı açık otopark alternatifli, müstakil kombi ile ısınma ve sıcak su, ankastre mutfak cihazları ile donanımlı, ahşap merdivenler, salon ve odalarda birinci sınıf lamine ve laminat parke kullanılacak. Özel güvenlik de bulunacak.


Proje şu anda ne aşamada? Bitiş tarihi nedir?


29 Mart 2007'de ruhsatımızı aldık. Aralık 2007'de projenin birinci etabını teslim edeceğiz.


Konutların büyüklükleri nedir? Kaç çeşit konut var?


Projenin birinci etabında 180 metrekare ile 246 metrekare olmak üzere iki çeşit konut tipi var. Projenin tamamında yani 4 etapta ise 6 farklı tipte konut alternatifi olacak. Bunlar 180 metrekare ile 400 metrekare arasında büyüklüklere sahip olacak.


Fiyat aralığıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?


Birinci etapta 180 metrekare büyüklüğündeki villaların fiyatı 250 bin YTL ve 246 metrekare büyüklüğündeki villaların fiyatı ise 320 bin YTL. Bunlar KDV dahil, anahtar teslim fiyatlardır.


Satışlara ne zaman başladınız? Yüzde kaçı satıldı. İlgi nasıl?


10 Haziran'da 2007'de satışlara başladık. 32 villadan oluşan birinci etabın yüzde 30'u satıldı. İlgi yaz sezonu ve seçim ortamı olmasına rağmen iyi.


Sosyal ve ortak alanlarda neler var?


Projedeki sosyal ve ortak alanlar şöyle sıralanıyor: Özel sosyal tesis, her bir etap için ayrı yüzme havuzu, yürüyüş parkuru, spor alanı, çocuk oyun parkları


Kimlere yönelik bir proje bu? Gelir durumu açısından...


Orta ve orta üst gelir grubuna yönelik bir proje bu.


Projenin büyüklüğü nedir?


Projenin yaklaşık 20 milyon dolar satış cirosu büyüklüğüne ulaşacağını hesaplıyoruz.


Fiyat artışları mantıklı olacak


Konut sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektörde yavaşlama olduğu söyleniyor. 2007 yılı, 2006 ve 2005'e kıyasla nasıl gidiyor?


Türkiye ve özellikle İstanbul'da nüfus artışına paralel olarak daha önceki yıllardan beri gelen konut ihtiyacı devam ediyor. Özellikle 2005 yılından itibaren canlanan ve mayıs 2006 yılına kadar hızla artan fiyat hareketleri, düşen faiz oranları, dünyada dolaşan likiditeyi de arkasına alarak talep patlaması yarattı. Mayıs 2006'daki dalgalanma talebin durmasına fiyatların daha aşağıya gelmesine sebep oldu. Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler de konut sektörünü etkiledi. Yerli ve yabancı sermayenin gayrimenkule ilgisi bu ortamda dahi devam etti. Gayrimenkul sektöründe ertelenen talebin yeniden canlanmasını bekliyoruz. 2005'te yaşanan çok da rasyonel olmayan fiyat artışları yerini proje, konum, özellikler gibi kriterlere göre daha mantıklı seyredecektir.


Miami'de lüks konut ticareti


Acar Yapıyı da tanıyabilir miyiz? Bugüne kadar gerçekleştirdiği projeler hangileri? Kaç konut ürettiler?


1976 yılında kurulan ve iş merkezi, yalı, otel, villa yapımı gerçekleştiren Acar Yapı, İstanbul Silivri ve Bodrum Muğla'da villa, apart villa projelerine ağırlık veriyor. Yurt dışında Amerika'nın Miami şehrinde kurulu iki şirketimizle de lüks gayrimenkul alım satım ticareti yapıyoruz. (Hürriyet)