2000 yılında 2. Havalimanı yeni bir kent yaratmış!

2000 yılında 2. Havalimanı yeni bir kent yaratmış! 2000 yılında 2. Havalimanı yeni bir kent yaratmış!

2000 yılında inşası devam eden Sabiha Gökçen Havaalanı Kurtköy tepelerinde yeni bir kent yaratmış. 7 bin metrekare alanın olduğu bölgede arsaların metrekaresi 10 milyon lira ile 250 milyon lira arasında değişiyormuş.

Havaalanı yeni bir kent yarattı


Havaalanı ile birlikte konut inşasının da hızla arttığı Kurtköy'de 100 bin konutluk yeni bir kent doğuyor


    Beş yıl öncesine kadar yapılaşmanın seyrek olduğu Kurtköy tepeleri, gelecek yılın ortasında bitmesi planlanan havaalanı inşasının başlaması ile birlikte dolmaya başladı. Yüzde 30'u dolan, yaklaşık yedi bin dönüm toplam alanın bulunduğu ve halen 100 bin konutluk imara açık alan bulunan Kurtköy tepelerinde, 120 adet yapı kooperatifinin inşa ettiği yaklaşık 25 bin konut var. Merkezden toplu konutların yapıldığı alana doğru giden yolun iki tarafında da işyerlerinin yapılandığı Kurtköy'de inşaatların yüzde 90'ı yapı kooperatifleri tarafından inşa ediliyor.

     

    Kurtköy'de hepsi belli bir düzen içinde inşa edilen konutlar, imar planına göre yüksek yerlerde dört kat ya da villa, çukur yerlerde ise 10 kat olarak yapılıyor. Havaalanı inşasının bitmesiyle birlikte değerinin artacağı düşünülen Kurtköy'deki arsa fiyatlarının metrekaresi 10 milyon lira ile 250 milyon lira arasında değişiyor.

    

45 milyar liraya villa var

     

    Konutların satış fiyatlarının 11 milyar lira ile 18 milyar lira arasında değiştiği Kurtköy'de, villalar ise ortalama 45 milyar liradan satılıyor. Kiralık konut fiyatı ise aylık ortalama 90 milyon lira.

    Kurtköy'de ilk inşa edilen ve 150 bağımsız bölümden oluşan alışveriş ve işmerkezi Grup Center'de işyerlerinin satış fiyatı metrekare bazında üç bin marktan başlıyor. Kiralık işyerlerinin ise metrekare başına fiyatı 12.5 mark olan merkezdeki işyerlerinin büyüklükleri 20 ile 200 metrekare arasında değişiyor. Toplu konutların yapıldığı alanda ayrıca ileriye dönük 27 adet okul ve bir hastane arazisi bulunuyor.


(2000 yılında Reşat Altın 42.375.000 liraya satılıyormuş.)


Milliyet 19 Mayıs 2000Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com