31 / 03 / 2023

2000 yılında Havaray Projesi yolda!

2000 yılında Havaray Projesi yolda!

2000 yılında trafik karmaşasına çareler arayan Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi'ninde katkısıyla hazırladığı Havaray Projesi'yle Türkiye'nin ilk havaray sistemini Beşiktaş, Etiler ve Boğaziçi Üniversitesi güzergahında gerçekleştirecekmiş.2000 yılında Havaray Projesi yolda!


Hava treni yolda 


Türkiye'nin ilk havaray sistemi Beşiktaş, Etiler, Boğaziçi Üniversitesi güzergahında gerçekleştirilecek


Trafik karmaşasına çareler aranırken yeni yeni projeler de ortaya çıkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Beşiktaş Belediyesi'nin katkısıyla hazırlanan Havaray Projesi, aynı zamanda toplu ulaşımda konfor sağlamayı da amaçlıyor.


Bu sistemde tren vagonları, viyadükler üzerindeki beton kanal veya tek çelik ray üzerinde hızla yol alıyor. Proje gerçekleşirse örnekleri Japonya gibi gelişmiş ülkelerde görülen bu uzay çağı modeli İstanbul trafiğine büyük bir rahatlama getirecek.


Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna sadece Beşiktaş-Etiler hattında değil, Anadolu Yakası'nda oluşturulacak raylı sistemlerin aktarma istasyonları arasında da Havaray sistemleri kurularak, entegrasyonunun sağlanacağını söyledi. Kemal DİYARBEKİR


Hürriyet 6 Kasım 2000Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com


Geri Dön