24 / 05 / 2022

2004 yılında İstanbul'un trafiği tek elde toplanacakmış!

2004 yılında İstanbul'un trafiği tek elde toplanacakmış!

2004 yılında İstanbul'da, trafik ve ulaştırmayı tek elde toplamak için yasa teklifi verilmiş. Teklife göre, İstanbul Ulaşım İdaresi Genel Müdürlüğü kurulacakmış ve kamu kuruluşlarına dağılan yetkiler bu müdürlükte toplanacakmış.2004 yılında İstanbul un trafiği tek elde toplanacakmış!


İstanbul trafiği tek elde toplanıyor


15 milyonlu İstanbul'da, trafik ve ulaştırmayı tek elde toplamak için AKP yasa teklifi verdi. Teklife göre, İstanbul Ulaşım İdaresi Genel Müdürlüğü kurulacak, emniyet müdürlükleri dahil kamu kuruluşlarına dağılan yetkiler bu birimde toplanacak, otoparklar da bu müdürlüğü bağlanacak.


   AKP Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan teklifle, 15 milyon nüfusu olan İstanbul'un il sınırları içindeki toplu ulaşım (otobüs, dolmuş, taksi, minibüs, servis araçları, her türlü kara ve hava raylı sistem, tünel, teleferik, deniz taşıma gibi ulaşım) yeni kurulacak olan İstanbul Ulaşım İdaresi Genel Müdürlüğü'nün çatısı altında toplanıyor. Bu birim, Büyükşehir Belediyesi'nce üstlenilen kavşak, viyadük, yol yapım, bakım ve onarım hizmetleri, yolcu ve yük terminalleri, her türlü ticari otoparklar, aktarma merkezleri ve bunlara ilişkin plan, proje, imalat, koordinasyon, denetim, ruhsatlandırma, işletme ve benzeri diğer işlemleri yürütmekle görevli olacak. Teklife göre, büyük rantların döndüğü otoparklar da bu birime bağlanacak.

    Teklife göre, il sınırları içinde her türlü ulaşımda tek yetkili birim olacak olan bu müdürlük, toplu ulaşım sistemlerini işletecek veya işlettirecek. Toplu taşıma araçlarının güzergahı, zaman ve bilet tarifelerini yapmak ve uygulamak da bu birimin görevi olacak.

    İstanbul'un bütün ulaşım ve trafik sorumluluğunun verildiği Genel Müdürlüğe gelir olarak, toplu taşım ve belediyelerce üstlenilen trafik ve diğer hizmetlere karşılık alınacak ücretler, otopark, taksi ve servislerden alınacak rüsum ve harçları İstanbul'da toplanan vergilerin yüzde 5'i büyükşehir belediye bütçesinin yüzde 1'i, köprü gelirlerinin tamamı, İstanbul içindeki otoyol geçişlerinin yüzde 25'i veriliyor. İl sınırları içerisindeki KDV ve ÖTV'den yüzde 10'luk paylar ve motorlu taşıtlar vergisinin tamamı da bu birimin gelirleri arasında sayılıyor. ANKARA


Hürriyet 5 Haziran 2004Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com