Çukurova Balkon

2006 yılında Arap yatırımcılar Bomonti'nin peşinde!

2006 yılında Arap yatırımcılar Bomonti'nin peşinde! 2006 yılında Arap yatırımcılar Bomonti'nin peşinde!

2006 yılında Şişli Bomonti'deki bira fabrikasını alan IC Holding, Tekel'e ait fabrikanın bulunduğu yere Arap yatırımcılarla birlikte otel, konferans salonu ve İstanbul'un en büyük kongre merkezini yapacakmış.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!
Bomonti ihalesini aldı, Arap yatırımcılar peşinde


Bomonti'deki Tekel fabrikasını ihaleyle alan IC Holding'in patronu İbrahim Çeçen, birçok Körfez ülkesinden ortaklık teklifi aldıklarını, buraya kongre ve alışveriş merkezi yapacaklarını söyledi


 

     Şişli Bomonti'deki Tekel'e ait bira fabrikasını iptal edilen ihaleden sonra yapılan yeni ihalede 5 katı yüksek fiyata alan IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, burada 1000 yataklı oteli ve 3 bin 500 kişilik konferans salonu ile İstanbul'un en büyük kongre merkezini hayata geçireceklerini söyledi. 

     Çeçen, proje maliyetini 170 milyon dolar olarak belirledikleri kompleks için Katar, Dubai ve Ürdün gibi Körfez ülkelerinden şirketler başta olmak üzere Uzakdoğu'dan da ortaklık teklifler aldıklarını, şu anda karar aşamasında olduklarını açıkladı. 

     Çeçen, projede fitness salonu, SPA merkezi, güzellik salonu, yüzme havuzları, eğlence mekanları ve restoranların da olacağını söyledi.           İbrahim Çeçen, ''Oteli IC markasıyla işletmek isterdik ancak böyle büyük bir proje için şimdilik biraz lokaliz. Bu nedenle buraya yabancı ünlü bir markayı getirmek durumundayız. Herkesin bildiği, tanıdığı bir markaya buranın işletmesini üstlenecek'' dedi. 

     

Yabancı destekli fiyat

      

     Teklif verenler arasında IC Holding'in de bulunduğu ilk ihalede işletme hakkı Global Yatırım - Çelebi ortaklığına 12 milyon 750 bin YTL'ye verilen Bomonti, önceki hafta tekrarlanan ihale sonucunda 60 milyon 250 bin YTL'ye IC Holding'e 49 yıllığına tahsis edilmişti. 

     İlk ihalede yeteri kadar hazırlık yapamadıkları için kazanamadıklarını anlatan İbrahim Çeçen, ''İptal edildikten sonra çok sevindim ve hemen hazırlıklara başladık. Yabancı gruplarla görüşmelerimiz sonucunda finansmanımızı yaratıp tekrar ihaleye girdik'' diye konuştu. 


Tekstilcilere danışılacak


     İstanbul'un kongre turizminde oldukça geliştiğini, bu nedenle böyle bir yatırıma karar verdiklerini anlatan İbrahim Çeçen, Bomonti bölgesinde bulunan tekstil firmaları ile de görüşmeler yapacaklarını, bu şirketlerin üretimlerini sergileyecekleri mekânların projenin temasını oluşturacağını söyledi. İbrahim Çeçen konuşmasına şöyle devam etti:      ''Bölgedeki tekstilcilerle görüşüp, onların isteklerini karşılayacağız. Bunlar kendi ürünlerini gösterebilecekleri ya da sergileyebilecekleri showroom'lar olabilir. Konseptimizi çıkan sonuçlara göre planlayacağız.'' 

     

'Devlet bizi yarıştırıyor'


    İbrahim Çeçen, ertelenen ihaledeki fiyatı 5'e katlamalarının devlet için önemli bir avantaj olduğunu iletti. Çeçen, ''Devlet bir ihale açıyor, istenilen rakama gelemeyince iptal ediyor. Böylece firmaları birbirine yarıştırıyor. Hilton ve Tarabya otelleri böyle satıldı, çok iyi paralara gitti. Levent'teki Karayolları ihalesi de böyle olacak. Özel sektörün bir yeri olsa, satmaya kalksa, bu paraları bulamaz. Devlet, firmaları birbirine yarıştırarak olmayacak rakamları buluyor. Şu Bomonti'nin yeri benim olsaydı, 'Ben burayı satıyorum' deseydim, kimse bana bu parayı vermezdi'' diye konuştu.


(2006 yılında 1 dolar 1.45 liraya, Reşat Altın ise 202 liraya satılıyormuş.


Milliyet 23 Ekim 2006Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com