2006 yılında Galatasaray, TOKİ'nin hesaplarını alt üst etmiş!

2006 yılında Galatasaray, TOKİ'nin hesaplarını alt üst etmiş!2006 yılında Galatasaray, Seyrantepe arazisine stad inşa edecek TOKİ'den, Amsterdam Arena Stadı'nın aynısını istemiş. Talep edilen stadın 100 milyon euro'ya mal olacak olması, TOKİ'nin hesaplarını alt üst etmiş.


2006 yılında Galatasaray, TOKİ


Aslan, Arena'ya düştü!


Galatasaray, Seyrantepe arazisine inşa edecek TOKİ'den, Amsterdam Arena Stadı'nın aynısını istedi. Çok fonksiyonlu stadın 100 milyon Euro'ya malolacak olması, TOKİ'nin hesaplarını alt üst etti, işleri zora soktu


ÖZEL HABER / TEBERNÜŞ KİREÇCİ     Galatasaray, TOKİ'den Ajax'ın kullandığı Amsterdam Arena Stadı'nın aynısını isteyince, hesaplar şaştı. Seyrantepe arazisindeki stadı  TOKİ  ile yapacak olan sarı - kırmızılıların maliyetinin 100 milyon Euro'yu bulması, TOKİ'nin elini kolunu bağladı.

     Cim-Bom'un talep ettiği bu kompleksin maliyeti için araştırma yapan TOKİ, Ali Sami Yen Stadı'nın bugünkü arazisini rantabl olarak değerlendirmek için hesaplarını yoğunlaştırdı. 

     Bu işe girerken stadın 100 milyon dolara mal olacağını düşünen TOKİ yetkilileri, ''Sami Yen projesinden en az 400 milyon dolar kazanmalıyız ki, Seyrantepe'deki stadı yapabilelim. Bu haliyle Sami Yen'e alışveriş merkezi yapsak bile 300 milyon dolarlık bir değer ortaya çıkıyor. İstediklerini yapabilmemiz için statla birlikte ya likör fabrikası da bize verilmeli ya da Büyükşehir Belediyesi buraya 210 bin metrekarelik inşaat izni sağlamalı'' dedi.


Otopark projesi


    Büyükşehir Belediyesi ayrıca buraya en az 3 bin araçlık, otopark ağırlıklı bir projenin yapılmasından yana bir görüntü sergiledi. TOKİ ise bin araçlık otopark, geriye kalan kısmın alışveriş merkezi ve ofis olarak kullanmayı amaçlıyor.


Start 29 Haziran'da


     29 Haziran'da Florya'da toplanacak olan Galatasaray, 5 Temmuz'da Hollanda'ya gidiyor. Türkiye'ye dönerek 10 gün Metin Oktay Tesisleri'nde çalışacak olan Cim - Bom, 28 Temmuz'da da Almanya'ya geçerek Borussia Mönchengladbach'ın sezon açılışında bir hazırlık maçı oynayacak. Aslan, 8 ya da 9 Ağustos tarihinde ise Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu maçına çıkacak.


İki yeni üye


    Galatasaray Sportif Sinai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. yönetim kuruluna Başkan Yardımcısı Adnan Polat ile yönetim kurulu üyesi Cengiz Özyalçın girdi. Borsaya gönderdiği yazıda, ilk toplanacak genel kurulda onaylanmak üzere yönetim kurulu üyeliğinden istifa eden Niyazi Yelkencioğlu ve Sinan Kalpakçıoğlu'nun yerine Adnan Polat ve Cengiz Özyalçın'ın atandığı bildirildi.


(2006 yılında 1 Euro 2.07 liraya, Reşat Altın ise 226 liraya satılıyormuş.)


Milliyet 27 Haziran 2006Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com