2006 yılında İBB gökdelen arsası satacak!

2006 yılında İBB gökdelen arsası satacak! 2006 yılında İBB gökdelen arsası satacak!

2006 yılında Büyükşehir Belediyesi, Gaziosmanpaşa Küçükköy'de İSTON ve KİPTAŞ'ın kullandığı 5 parselden oluşan 75 bin metrekarelik gökdelen arsasını 100 milyon lira tahmini bedel üzerinden satışa çıkaracakmış

Bir gökdelen arsası daha satışa çıkıyor


Zincirlikuyu Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü arazisinin satış kararının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi de Skyport adlı gökdelenin inşa edileceği arsa için ihale açıyor


TEBERNÜŞ KİREÇCİ


    İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Gaziosmanpaşa Küçükköy'de 75 bin 200 metrekare arsayı 100 milyon YTL tahmini bedel üzerinden satışa çıkardı. KDV'nin dahil olmadığı tahmini bedelin, KDV ve diğer vergiler dahil 120 milyon YTL'ye ulaşması bekleniyor.

    Küçükköy Eski Edirne Asfaltı üzerindeki 5 parselden oluşan arsayı İBB'nin iştirakleri olan İSTON ve KİPTAŞ kullanıyor. Satışın gerçekleşmesinin ardından iki şirket de arsayı boşaltacak. İBB Emlak Müdürlüğü tarafından düzenlenecek ihale 25 Temmuz'da kapalı teklif usulüyle gerçekleştirilecek. İhaleye İBB'nin iştiraki olan İstanbul Konut şirketinin de katılacağı öğrenildi. 


40 katlı ikiz plaza


    Kültür, ticaret ve transfer merkezi imarlı arsa üzerine İBB'nin vizyon projeleri arasında sayılan Skyport kompleksinin inşası düşünülüyordu. Toplam inşaat alanının bodrumlar dahil 600 bin metrekareye yaklaştığı Skyport projesi 40 katlı ikiz plazadan oluşacak. Projenin zemin katında dev bir alışveriş ve kongre merkezinin inşa edilmesi planlanıyor.

    Araziye inşa edilecek kompleks aynı zamanda Edirnekapı-Habibler hafif raylı taşıma sisteminin transfer merkezi olacak. 


Perakendeciler ilgili


    Arsaya ilgili olarak İBB yönetimiyle görüşenler arasında Türkiye'nin önde gelen perakende zincirleri bulunuyor. 

    Gaziosmanpaşa, Eyüp ve Bayrampaşa'da yaşayanlara yönelik dev bir alışveriş merkezi ve hipermarket inşası için en uygun lokasyonlu arazi olarak kabul ediliyor.

    Skyport ayrıca Dubai Şeyhi El Maktum'a sunulan İstanbul genelindeki 10 proje arasında da yer alıyordu.


(2006 yılında Reşat Altın 244 liraya satılıyormuş.)


Milliyet 22 Temmuz 2006Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com