2007 yılında Soyak'tan 10.000 konutluk proje!

2007 yılında Soyak'tan 10.000 konutluk proje! 2007 yılında Soyak'tan 10.000 konutluk proje!

2007 yılında Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel, 2008'de Avrupa Yakası'nda 10 bin konutluk bir projeyi başlatacaklarını açıklamış. Orta gelir grubunda yoğunlaştıklarını söyleyen Çamlıbel, bu doğrultuda ilk projenin Evreka olduğunu söylemiş.

Soyak'tan 10 bin konutluk proje


Büyük şehirlerdeki konut ihtiyacının orta gelir grubunda yoğunlaştığını söyleyen Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel, 2008'de Avrupa yakasında 10 bin konutluk bir projeyi başlatacaklarını açıkladı


Esra Özsümer


    Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel, özellikle büyük şehirlerdeki konut ihtiyacının orta gelir grubunda yoğunlaştığını belirterek bu ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıkan ilk Soyak projesinin Kartal'daki Soyak Evreka olduğunu söyledi. 

    Soyak'ın 2008 yılı ortalarında İstanbul'un Avrupa Yakası'nda 10 bin konutluk bir projeyi başlatacağını belirten Emre Çamlıbel, projenin yerini açıklamamakla birlikte Küçükçekmece'yi işaret etti. Emre Çamlıbel, Milliyet'in sorularını yanıtladı:


Yeni projeler yolda


    Soyak'ın gelecek projeleri hakkında bilgi verir misiniz?

    Sene sonuna kadar  İzmir  Karşıyaka'da 2000 konutluk yeni bir projeye başlamayı planlıyoruz. 2008'in ortalarında İstanbul'un Avrupa yakasında 10 bin konutluk bir projeye başlamayı düşünüyoruz. 1000 ya da 2000 konutluk ilk etapları 2008'in ortalarında satışa sunarız diye düşünüyoruz. Bir de Urla'da 200 bahçeli evden oluşan bir projemiz var. Ona da 2008'in başında başlamayı planlıyoruz. 


    İstanbul'da yapacağınız 10 bin konutluk proje nerede olacak?

    Şu an için projenin yerini açıklamayı doğru bulmuyorum. Ama bunula birlikte İstanbul'un Avrupa Yakası'nda orta gelir grubuna hitap edecek projelerin yapımı için uygun olan bölgenin Küçükçekmece ile Halkalı, Küçükçekmece ile Büyükçekmece arası olduğunu söyleyebiliriz. 

    Küçükçekmece ve Büyükçekmece arası İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi'nin stratejik planında ağırlıklı konut merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. 

    Tıpkı Kartal - Gebze arası gibi bu bölgede de bu yönde bir gelişme ön görüldü. Gerçekte de bu gelişmeyi görüyoruz. İstanbul'un yükselen yıldızları bu iki bölgedir diyebiliriz. 


    Konut sektöründe 2006 yılının mayıs ayındaki dalgalanmanın ardından 2007'nin kayıp yıl olacağına dair bir kanı oluşmuştu. 2007'nin ilk 4 ayı gerçekten kayıp mı oldu? Piyasanın genel durumu nedir?

    Soyak Mavişehir projesinin satışları başarıyla devam ediyor. 3 hafta önce Kartal'daki Soyak Evreka projesinin satışına başladık. Bu projede yer alan 812 dairenin yüzde 70'ini 2 hafta içinde sattık. Bizim için kötü bir yıl olduğunu söyleyemeyiz. 

    Ama sektörün genelinde Soyak'ta olduğu kadar bir hareketlenme göremiyoruz. Soyak gibi köklü firmalardaki hareketlenme ile sektöre yeni giren firmalardaki hareketlenme aynı değil.'İhtiyaca göre daire yaptık'


    Soyak Evreka'yı bu kadar tercih edilir kılan unsurlar neler? Başarının sırrı nedir?

    İstanbul'da yaşayan, yeni evli, genç, profesyonel, çalışan, bir veya iki çocuklu ailelerin ihtiyacının efektif evlere yönelik olduğunu tespit ettik ve onlara yönelik bir proje yaptık. 

    Küçük metrekareli ama bunun getirdiği bazı avantajlardan yararlanan bir proje. Buradaki kilit nokta dairelerin ihtiyaç olan tüm fonksiyonları içermesi ama optimum büyüklükte olması. Fiyat, ödeme şartları ve konut kredilerinin yelpazesi açısından da alınabilir daireler. 


Milliyet 3 Mayıs 2007Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com