`2009'da talep patlar, konut fiyatları iki kat artar'

`2009'da talep patlar, konut fiyatları iki kat artar'Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, 2009 seçimlerinden sonra inşaat sektöründe talep patlaması yaşanacağını söyledi.


Dumankaya, konut alıp almamakta tereddüt edenleri uyardı: 2009'da talep patlar fiyatlar iki kat artar

Rize İkizdere'den İbrahim ve Halit Dumankaya kardeşlerin 'amelelikle başlayan' inşaatçılık serüveni bugün yönetimi devralan ikinci kuşak tarafından parlak bir gayrimenkul geliştirme ve taahhüt şirketi ile yoluna devam ediyor. Projeleri, İstanbul Anadolu yakasında, özellikle de Kartal'da yoğunlaşan Dumankaya İnşaat'ın Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, başarılarının sırrını büyüklerinin tecrübesi ile kendilerinin vizyonunun uyumlu birleşimine bağlıyor.

Bugüne kadar neden hep Anadolu yakasında kaldınız?

Anadolu tarafında çok ciddi yatırımlar devreye girdi. Sabiha Gökçen Havaalanı, F1pisti gibi. Ataşehir'in finans merkezi olarak belirlenmesi gibi etkenler, Anadolu yakasının kaderini özellikle son 5 yılda değiştirmiş durumda. Kartal'da çok büyük bir değişim var. Biz doğma büyüme Kartallıyız.

Kriz döneminde alın

Halit beyin milletvekili olduğu dönem sonrasında atağa geçtiniz görüyoruz. Ara mı vermiştiniz?

Aslında biz ara vermedik. Krizlerin olduğu dönemlerde inşaat sektörü hak ettiği büyümeyi alamadı. 998'den itibaren projelerimizle, elimizdeki arazilerle, depremin, krizin olduğu dönemde ciddi yatırımlar yaptık. Gümüşvadi, Kelebek vadisi, Dragos, Çekmeköy evleri gibi 6-7 projelerimizi tamamladık.

Kaç yıl sonrasının projesini yapıyorsunuz?

Dumankaya Vizyon, 5 yıl sonrasını rahatlıkla gören bir proje. Bölgenin değişimi bunu rahatlıkla kaldırabilecek.

Seneye patlama olur

Sektörde talep ne zaman artacak?

2009 seçimlerden sonra yine inanılmaz bir patlama bekliyoruz. Faizin burada çok büyük bir etkisi yok. Sektör patlama yapınca konut ve arsa fiyatları da buna paralel bir seyre giriyor. Müşteri faizler artarsa diye endişe ediyor. İhtiyacın varsa hiç düşünme çevrendeki en iyi projeyi değerlendir. Kurumsallığına inandığın, tamamlanabileceğine inandığın projelerden birini tercih et. Fiyat olarak da kendine uygun olanını al diyoruz.

Maliyet baskısı var

Sıkıntılı dönemler konut alıcıları için de fırsat oluşturuyor mu?

Aslında maliyette aşağıdan gelen yüzde 12-15 oranında ciddi bir baskı var. Üste de çok aşırı bir fiyatlama politikası yapamadığınıza göre, arada bir marjda kalıyorsunuz. Bu fırsattır. talep artınca doğal olarak maliyet fiyatlara yansıyacak. Talep baskısı kalkınca fiyatlar iki katına çıkacak.

Avrupa yakasından talep var

Bahçeşehir'deki projeniz, Vizyon'u gölgede bırakacak mı?

Bizim her yaptığımız projede yenilediğimiz bir misyon var. "Kente kimlik kazandıran yaşam alanları oluşturmak" diye çok net bir vizyon. O bölgede farklılıklarıyla ön plana çıkacak bir proje olacak. Her yaptığımız projeyi bir öncekinden daha iyi nasıl yapabilirizi düşünüyoruz.

Tecrübemiz 'büyük'

Sektöre en alt seviyeden başlamanızın faydasını hissediyor musunuz?

1963 yılından itibaren başlayan ve 45 yıllık bir hikaye var. İbrahim beyin kurmuş olduğu, bizlerin daha sonradan devreye girdiği ve şirketin ufkunun açıldığı bir süreç. Tecrübeyle vizyonun birleşip, harmanlandığı bir hikaye. Bizim öngöremediğimiz şeyleri onlar bize aktarıyorlar. Bazı işleri değerlendirirken, arazi alırken tecrübe ön plana çıkıyor. Arazinin alınıp alınmaması önemli bir karar. Konutta çok çok iddialıyız.

'Halka arz çalışması başlattık'

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kurma düşünceniz var mı?

Sektör çok statik. Aynı yerde durmak mümkün değil. İstanbul'da yaptığınız projenin aynısını İzmir'de yapamazsınız. Bunun için sürekli kendinizi yenilemek durumundasınız. Bu sene itibariyle GYO ile ilgili çalışmalara başladık ama henüz SPK başvurusunu yapmadık. Üç yıla kadar bir sürede kurulur sanıyorum. Bizim 5 yıllık hedefimizde 2.5 milyar dolarlık bir hedefimiz var. Tabii piyasaların da o ivmeyi devam ettiriyor olması gerekiyor.

'Kamuya iş yapmadık, yapabiliriz'

Hükümetin duble yol ve altyapı yatırımlarına ağırlık vermesi sektörü canlı tutabilecek mi?

Geçtiğimiz yıllardaki büyüme her yıl gerçekleşirse bu bir mucizedir. Bu uzun bir maraton ve şu an da bir nefes alma dönemi. TOKİ'nin yapmış olduğu taahhüt işleri ayrı, hasılat paylaşımı ayrı, bizim gibi özel sektörün yaptığı ayrı bir çalışma. Sektörün her bölümünü kendi içerisinde değerlendirmek lazım.

Kamuya da iş yapmayacaksınız?

Yapmıyoruz ama yapmayacağız anlamına gelmiyor. Bugüne kadar elimizde arazi olduğu için ihtiyaç duymadık.

Kentsel dönüşümde geç kaldık

Kentsel dönüşüm neden yapılamıyor?

Belli bir çalışma yapılıyor ama çok yetersiz. Yapıların yüzde 60-70'nin yenilenmesi lazım. Totoliter bir rejim olsa, yıkın şurayı dese, yıkılabilir. Dubai'deki gibi, 'ben 20 yılda dünyanın bir konuda merkezi olacağım' der ve ona göre yürür. Ama siz bunu dediğiniz anda hem özel bürokrasi, hem her şeye itiraz edenler, hem de bizim resmi bürokrasimiz var. Fakat kentsel dönüşüm bizim yapmak zorunda olduğumuz bir iş. Deprem olalı 11 sene oldu ama hala ciddi bir hamle yapamadık. Çok geç kaldık.

Yılmaz YILDIZ / Yeni Şafak