2010'da Emlak Vergisi artışları normalin üzerinde olacak!

2010'da Emlak Vergisi artışları normalin üzerinde olacak!

Şükrü Kızılot bugünkü yazısında 2010'da vergi artışlarının normalin üzerinde seyredeceğinden söz ediyorBaşlığı okuyunca “2010 yılında vergilerin artmayacağı açıklandı. Biz artış beklemezken, normalin de üzerinde artış nereden çıktı?” diye soracağınızı tahmin ediyorum.

Haklısınız...

Yetkililerin açıklamaları, “artış olmayacağı” şeklinde.

Keşke olmasa..

Ancak artış maalesef olacak. Bu kesin!..

Dua edin de “normalin, yani yeniden değerleme oranının üzerinde” bir artış olmasın.

Bana göre, normalin de üzerinde “vergi artışı” olacak.

İsterseniz, sözü uzatmadan, “vergi artışı olacak, bu kesin” dememin, yasal dayanağını belirteyim. “Normalin üzerinde olacağı” iddiasının da gerekçesini..

VERGİLER NİÇİN ARTACAK?

Niçin olacak, ilgili yasalarda öyle yazıyor da onun için!.

İşte birkaç örnek:

1) Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV):

Bu vergi yaklaşık 13 milyon kişiyi ilgilendiriyor. MTV yasasında, vergilerin her yıl “yeniden değerleme oranında artacağı” yazılı (Md.10). Bu nedenle artış olacağı kesin.

Yeniden değerleme oranı, bugün saat 16 civarında belli olacak. Oranın yüzde 2-3 arasında olması bekleniyor.

Bu oranda bir vergi artışı, düşük olacağı için Bakanlar Kurulu, madde 10/a'daki yetkisini kullanıp, bu yıl her yılın aksine, normalin yani yeniden değerleme oranının üzerinde bir vergi artışı belirleyebilir.

2) Emlak Vergisi:

Yaklaşık 22 milyon vatandaşı ilgilendiriyor. Bina metrekare maliyet bedeli, geçen hafta yüzde 12-25 oranında artırıldı. Binalara ait arsalar da dahil, Türkiye genelindeki tüm arsaların metrekare birim değeri, bazı belediyelerce yüzde 20-30 bazılarınca yüzde 60-70 ya da yüzde 100-300 artırıldı.

Emlak Vergisinde de yeniden değerleme oranının çok üzerinde bir artışa hazır olun.

3) Diğer Vergiler:

2009 yılına ait;

a) Damga Vergisi tutarının, 2010 yılında, “yeniden değerleme oranında” artırılması gerekiyor (Damga Vergisi Kanunu Md.14).

b) Harçların (pasaport, vize, ehliyet, diploma, yargı, noter, ticaret sicili, ruhsatname, işyeri açma vb harçların), 2010 yılında “yeniden değerleme oranına göre” artırılması gerekiyor (Harçlar Kanunu Mükerrer Md.138).

c) Çevre Temizlik Vergisi: Her yıl “yeniden değerleme oranına göre” artırılır (Belediye Gelirleri Kanunu, Mükerrer Md.44).

Aynı yasa maddelerinde, Bakanlar Kurulu'na, damga vergisi, harç ve çevre temizlik vergisi tutarını artırma konusunda yetki veriliyor. Bugün açıklanacak olan yeniden değerleme oranı yüzde 2-3 arasında olacağı için, Bakanlar Kurulu'nun yetkisini kullanıp, daha yüksek bir vergi artışı belirleyeceğini tahmin ediyoruz.

CEZALAR VE DİĞERLERİ:

Fiş ve fatura vermeyenlere uygulananlar başta olmak üzere, özel usulsüzlük cezaları, usulsüzlük cezaları ve idari para cezaları da 2010 yılında yasa gereği artacak.

Ayrıca 2010 yılı bütçesinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gelirleri için yüzde 31,6 artış öngörülmesi, akaryakıt ve sigara başta olmak üzere, ÖTV'de artışı kaçınılmaz kılıyor.

Özetle, 2010 yılında, vergilerde artış var hem de normalin (yeniden değerleme oranının) üzerinde...
Hürriyet