2015'te Bursa'da sağlık yatırımları artacak!

2015'te Bursa'da sağlık yatırımları artacak!

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, İstanbul-İzmir otobanı tamamlandığında Bursa’nın bambaşka bir çehreye kavuşacağını belirterek, "Bu proje tamamlanmadan otobanın Bursa’ya etkisini analiz ettirdik." dedi..Bursa Valisi Münir Karaloğlu, İstanbul-İzmir otobanı tamamlandığında Bursa’nın bambaşka bir çehreye kavuşacağını belirterek, "Bu proje tamamlanmadan otobanın Bursa’ya etkisini analiz ettirdik. Ne kadar nüfus artışı olacak, sanayi üzerinde nasıl baskı oluşturacak. Çevre konusundaki riskler neler? Bu analizi yakında kamuoyu ile paylaşacağız" dedi. Karaloğlu, 2015’in Bursa’da sağlık yılı olacağını kaydederken, Çekirge Merkez Komutanlığı arsasına 3 hastaneyi kapsayan dev bir sağlık kompleksi yapılacağını, Şevket Yılmaz Kalp Hastanesi’nin temelinin atıldığını, 1350 yataklı Şehir Hastanesi’nin ise yakında başlayacağını söyledi.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Fan Club’ün misafiri oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan sivil toplum örgütlerine, sanayici ve işadamı derneklerine kadar büyük bir sinerjinin yakalandığını kaydeden Bursa Valisi Münir Karaloğlu, "Bu durum şehrin sorunlarını çabuk çözme konusunda bir şanstır. Bursa; hangi parametreden bakarsanız bakın hep ilk dört içerisindedir. Bursa birçok alanda büyük potansiyeli olan bir kenttir. Bursa’nın en büyük farkı sanayicisi de Bursalıdır. Hepsi bursa aşığı insanlardır ve bu çok önemli bir kazanımdır bu kent için" dedi.

.

BURSA’DA SAĞLIK YILI OLACAK


Eğitime yüzde 100 destek kampanyasında Bursa’nın 350 milyonla ilk sıralarda yer aldığını hatırlatan Vali Karaloğlu, "Bu Bursalı sanayicinin şehrine sahip çıktığının göstergesidir. Bursa’da son dönemde devam eden çok önemli projeler var. Bunlardan bir tanesi İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu. Bu otoyol bittiğinde artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Bu yolla alakalı etki analizi yaptırdık. Otoyolun şehrimize ne kadar nüfus baskısı getirecek, hangi bölgelerde yoğunluk olacak, sanayi üzerinde nasıl bir baskı oluşturacak, çevre konusunda nasıl bir risk var gibi konularda yaptırdığımız analizi taraflarla yakın zamanda paylaşacağız. Diğer önemli bir proje hızlı tren projesi. Ulaşımımızı kolaylaştıracak projede sorun yok, devam ediyor. Sağlık yatırımları ilçelerde tamamlanmak üzere. Şehir Hastanesi’nin de yakın zamanda temelini atacağız. Bursa bildiğiniz gibi 1. derecede deprem bölgesinde bulunuyor. Depremden sonra hastaneniz ayakta ise işinizin yarısı çözülmüş olur. Bursa merkezde bulunan hastanelerin yarısı ekonomik ömrünü tamamlamış durumda. Mutlaka hastanelerimizi yenilememiz gerekiyor. Çekirge’de askeriyeden protokol ile aldığımız yer var. Buraya 3 hastanemizi birleştirerek 700 yataklı devlet hastanesi yapacağız. Şevket Yılmaz Hastanesi’nin yanında 150 yataklı Kalp Damar Hastanemizin yapımı başladı. Şehir merkezini çok rahatlatacak olan 1350 yataklı Şehir Hastanesi projesi imar çalışması tamamlandı, temelini atacağız" dedi.


"Ankara OTOBANLA KISALACAK"


Bursa’yı diğer şehirlere bağlayan yollardan karacabey yolunda kavşakların köprülü kavşağa dönüştürülmesi çalışmalarının devam ettiğini, Penguen kavşağının tamamlandığını anlatan Vali Karaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dört kavşağımız daha var. 2015 yılında tamamlanacak. İnegöl’de temelini attığımız kavşak var. Temelini atacağımız ikinci bir kavşak daha var. İnegöl ile Yenişehir arasında karayolu çalışması devam ediyor. İznik Yenişehir arasındaki yolun temelini geçen yıl atmıştık, bu yıl tamamlayacağız. İznik çevre yolu çalışmamız var. Kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Ulaşım ile ilgili projeler aksama olmadan devam ediyor. Bursa için çok önemli olan yeni bir projeden bahsetmek istiyorum. Bursa’yı Ankara’ya bağlayacak çevre yolu projesi var. Sivrihisar’dan başlayıp Yenişehir otoban çıkışına bağlayacak yolun proje çalışmaları devam ediyor. Hava alanımız ile ilgili hafta sonu Bursa’ya gelen Hamdi Topçu beyle görüşmelerimiz oldu. Havaalanı ulaşımını çözersek ilk olarak Trabzon ve Erzurum seferlerini başlatma sözünü aldık" .TELEFERİK EYLEMCİLERİNE TEPKİBursa’nın turizm potansiyelinin kullanılamadığını ifade eden Vali Karaloğlu, "Son yıllarda Valilik, Belediye ve sektörün yatırımları ile meyve vermeye başladı. Şu an oteller dolu. Uludağ’ın sorunları var bunu çözeceğiz. Uludağ’ın patronunun tek olması gerekiyor. Uludağ’ın çevresini, yeşilini ve ağacını koruyarak turizme açık olan bölümünü değerlendirmemiz gerekir. Teleferik oteller bölgesine kadar çıktı. Ama teleferik yetmeyecek, bunu konuşmamız gerekir. Bu kentte bir de "istemezükçüler" var. Teleferik istemiyorlar, ama teleferiğe binip Sarıalan’a çıktıktan sonra eylem yapıyorlar. Bu şehre hep beraber sahip çıkmamız gerekiyor. Şehrimize sahip çıkan Bursa Fan Club’ü de kutluyorum" dedi.


Milliyet