2018'de gayrimenkule getirilen 5 düzenleme!

2018'de gayrimenkule getirilen 5 düzenleme! 2018'de gayrimenkule getirilen 5 düzenleme!

İstanbul'a yapılan üçüncü havalimanın da hizmete açıldığı 2018 yılı içerisinde gayrimenkul sektörüne ilişkin düzenlemeler de yapıldı. İşte 2018'de gayrimenkule getirilen 5 düzenleme..


İstanbul'a yapılan üçüncü havalimanın da hizmete açıldığı 2018 yılı içerisinde gayrimenkul sektörüne ilişkin düzenlemeler de yapıldı. 2018'de gayrimenkule getirilen 5 düzenleme Milliyet Gazetesi'nde şu şekilde sıralandı:

1- Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel yatırımcılara sunulan araçların çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla Euro ve dolar cinsinden tahvili ihracı için talep toplanmaya başladı.

2- İmar barışı başlatıldı.

3- Konut satışlarında KDV oranlarının yüzde 18'den yüzde 8'e, yıl sonuna kadar uzatıldı. Mobilyada KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indirilirken, beyaz eşyada ÖTV oranları da sıfırlandı.

4- Döviz üzerinden yapılan menkul, gayrimenkul alım satım ve kiralama sözleşmelerinin TL'ye dönüştürülmesi kararı alındı.

5- Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı başlatıldı. Program kapsamında inşaat firmaları yüzde 10'luk indirim uyguladı.