10 / 08 / 2022

2021'de ofis trendleri neler olacak?

2021'de ofis trendleri neler olacak?

Kolektif House, teknolojiye yatırıma, yeni inovasyon çözümleri sunarak firmaların ihtiyacını karşılayan yenilikçi firmalardan olmaya devam ediyor. Firmanın Kurucu Ortağı ve CEO'su Ahmet Onur, geleceğin ofis trendlerini, yatırımlarını ve projelerini anlattı...Koronavirüs, hem çalışma hem de ofis kültüründe kalıcı bir dönüşümü beraberinde getirdi. Kurumlar esnek çalışma modeline gecis hazırlıklarına başlarken, buna paralel yeni nesil otis Çözümlerinin de giderek artıyor. Para Dergisinden Ahmet Onur'un haberine göre; önümüzdeki dönemde uzun vadeli kiralama yerine maliyet tasarrufu sağlayan esnek ofis alanları, şirketlerin veni adresi olacak gibi görünüyor. Kolektif House, teknolojiye yatırıma, yeni inovasyon çözümleri sunarak firmaların ihtiyacını karşılayan yenilikçi firmalardan biri. Firmanın Kurucu Ortağı ve CEO'su Ahmet Onur pandemi öncesi ve sonrasında teknolojiye yatırım yapan şirketlerin daha kazançlı olduğunu söylüyor. Geleceğin ofis trendlerini, yatırımlarını ve projelerini anlatan Onur, GO Türkiye'nin her yıl verdiği "Men of the Year 2020" ödüllerinde de "İnovasyon" kategorisinde ödül aldı...

2021 de ofis trendleri neler olacak?

1- Dönemlik ofis sektörü pandemi dönemini nasıl geçiriyor? Siz süreci nasıl yönetiyorsunuz?

Son beş yıldır hizli büyüyoruz. En yüksek büyümelerin de bu yıl olacağını öngörüyorduk ki, Covid-19 ortaya çıktı. Salginin ilk üç ayında frene bastık. Salgınla birlikte ekonomik sebeplerle üyelikten çıkmak isteyenler oldu ama güvenlik sebebiyle giden hiçbir üyemiz olmadı. Pandemi öncesi var olan çözümlerin yanı sıra pandemi sürecinde geliştirdiğimiz çözümlerimize ve üyelik modellerimize ilgi oldukça yoğun. Dijital Üyelik “kullandığın kadar öde" konsepti ile yeni bir üye tabanı oluşturduk. Aynı zamanda kurumsal çözümler çatısı altında büyük ölçekli kurumlar için ihtiyaçlarına özel yeni iş yeri ve ofis stratejileri belirlemeye başladık.

2- "Dijital Üyelik" hizmetini açar mısınız?

Dijital Üyelik ile sunduğumuz hizmetleri dijitale taşıdık. Kurumlara ve bireylere düşük maliyetle Kolektifli olma deneyimini uzaktan sağladığımız Dijital Üyelik ile fiziksel olarak lokasyona gelmeden web sitesi üzerinden üyelik başlatılabiliyor. Bu model sayesinde kullanıcılar Kolektifliler'e özel sunulan indirimlerden faydalanabiliyor. Özellikle trendleri takip eden genç bireylerin. evden uzaktan çalışanların, yeni şirket kuranların, freelancer'larin, küçük ekiplerin ve birkaç kişi bir arada çalışmaya ihtiyacı olan kurumsal çalışanların ihtiyacı olan network'e erişimi için ideal bir çözüm. Ek olarak kullanıcılarımıza istediği gün istediği lokasyonumuzdan çalışabilecekleri ve tüm gün boyunca lokasyonlarımızı deneyimleme şansına sahip olabilecekleri 1 günlük ücretsiz kullanım imkânı sunuyoruz. Sadece üyelerimizin kullanabildiği "kullandığın kadar öde" sistemi sayesinde kullanıcılar ek hizmet ihtiyaçlarına uygulamamız üzerinden ulaşabiliyor.

3- Uygulamanızın fiyat ve zaman dilimleri nasıl?

İhtiyaca yönelik çok çeşitli üyelik çözümümüz bulunduğundan tüm fiyatları burada vermek zor. Şirketler için en optimum planı cıkarabileceğimiz bir ofis stratejisi ile hizmet veriyoruz Tüm modellerimizden modüler şekilde ihtiyaçlar doğrultusunda kombinasyon yaratabiliyoruz. Bireysel üyeliklerimiz hazır ofis. sanal, sabit masa, gezgin, dijital üyelikten oluşuyor. Kurumsalda ise ihtiyaca göre talep edilen lokasyonda tasarlanabilen 'Enterprise' ve 'Suites' ürünlerimiz var. Bunların ücretleri talep edilen hizmete göre değişiyor. Örneğin, en yeni servisimizde aylık 59 TL'den başlayan abonelik ile Dijital Üyelik satın alıp, lokasyon kullanım ihtiyacına göre gün bazında ek satin almalar yaparak istenilen zamanda kullanılabiliyor.

4- Ofis sayısını artıracak mısınız?

Ocak 2015'te kapılarımızı açtık ve ilk üyelerimizi kabul etmeye başladık. Şu anda Levent'te üç, Şişhane, Maslak, Ataşehir ve Tomtom'da birer adet olmak üzere toplam yedi lokasyonumuz var. Ayrıca İstanbul'un farklı lokasyonlarında kurumsal müşterilerimize özel çalıştığımız proje aşamasında olan planlarımız var. Avrupa ve Anadolu yakası olarak dağıtılmış 5 farklı planımız mevcut.

5- Kolektif House'ta sosyal mesafe nasıl korunuyor?

Covid-19 önlemleri kapsamında lokasyon girişlerinde HES kodu kontrolü uygulanıyor. HES kodu olmayan ya da riskli statüsündeki üye ve misafirler giriş yapamıyor. Lokasyonlarımıza maskesiz giriş yasak ve kapıda ateş ölçüm cihazıyla ölçüm yapılıyor. Lokasyonlarımız rutin olarak temizlenip, düzenli aralıklarla havalandırılıyor. Bu kapsamda her pazar tüm lokasyonlar, her çarşamba da toplantı odaları dahil tüm ortak alanlar dezenfekte ediliyor. Asansörlerimiz ise her gün öğleden önce ve sonra olmak üzere günde iki defa dezenfekte edilmekte. Tüm lokasyonlarımızın çeşitli noktalarında dezenfektan cihazları bulunuyor. Sıklıkla temas edilen yüzeyler 30 dakikada bir dezenfekte ediliyor. Kurye ve kargo ile gelen tüm paketler dezenfekte edilerek teslim alınıp ve teslim ediliyor. Tek kullanımlık kâğıt bardak kullanılıyor. Kullanılmış maske ve elpenlerin doğru şekilde imha edilmesi için lokasyon çıkışlarında ağzı kapalı çöp kovaları bulunuyor.

6- Pandemi sürecinde ne tür yenilikler yaptınız?

İdeal ofis dünyasının beklentilerine yanıt veren iki çözüm geliştirdik. Bunlardan ilki Kolektif Enterprise. Istenilen adreste kurumun ihtiyaç duyduğu büyüklükteki ofisi bulup, tercihleri doğrultusunda sarlayıp, tüm operasyonel süreçlerini verimli bir şekilde yönetiyoruz. Şimdiden birçok global firma ile çalışmalara başladık. Bir diğer alternatif modelimiz ise Kolektif Suites. 100-300 metrekare arası alanda 5-35 kişi kapasiteli olarak daire otis formunu tercih edenler için gelistirdiğimiz bir model, Kurumların özel kullanımlar için tercih ettiler.
lokasyonda, ihtiyaçları doğrultusunda, izole, sadece kendilerine ait bir çalışma alanının tüm operasyonel süreçlerini yönetiyoruz, Ayrıca, hazır ofis alanlarımızı enterprise modeliyle birleştirdiğimiz hibrit bir modelimiz mevcut. Bu, büyük ve tek genel merkezi Avrupa veya Anadolu yakasında farklı lokasyonlara bölerek daha küçük ofisler yarattığımız bir model. Burada ofislerin bir kısmı enterprise mantığında tesis edilebilirken, kalan kısmı bizim sunduğumuz coworking alanları içerisinde yer alabiliyor. Bu çözümümüzle şirketler çalışanlarının ağırlıklı oturduğu bölgelere göre görece daha minimal ofis alanlarına sahip oluyor. Böylece azaltılmış giderler ve artan verimlilikle şirketlerin büyümesine katkı sağlıyoruz.

7- 2021'de ofis trendleri neler olacak?

Pandemi ile uzaktan çalışma bir alışkanlık haline geldi. Çalışma ortamındaki tüm dinamikler hızla dijital ortama taşınırken, yöneticiler de uzaktan çalışmaya güvenilebileceği kanaatine ulaştı. Böylece çalışma mekânı kavramına yeni anlamlar yüklenmeye başladı. Şirketler ofislerini hibrit çalışma modeli üzerine inşa etmek için harekete geçti. Yeni dünyada ofis, hijyen, esneklik ve çeviklik üzerinde yükseliyor. Öncelikle sosyal mesafe ofislerin DNA'sının bir parçası haline geliyor. Ofisleri steril tutmak ve virüslerin yayılmasını önlemek için aynı anda içeride bulunmasına izin verilen insan sayısı sınırlanıyor, ofis masaları arasındaki mesafe büyüyor. Ofiste bir yüzeye dokunma ihtiyacını minimuma indiren temassız teknolojilere ilgi artıyor. Diğer taraftan kurum kültürü 'esneklik' kavramı çerçevesinde sil baştan şekilleniyor. Artık daha küçük merkez ofisler tercih edilirken, dağıtılmış-uydu ofisler ve uzaktan çalışma ile bu yapı destekleniyor. Önümüzdeki dönemde kısa vadede yatırım maliyeti olmadan değişen ihtiyaçlara karşılık verebilen, esnek çalışma modelini destekleyici, verimliliği artırdığı kanıtlanmış esnek ofis çözümleri' öne çıkıyor. Bu ofisler maliyetleri aşağıya çekerken, çalışan bağlılığını ve memnuniyetini üst seviyeye taşıyor.

Kolektif House 2021'de yurtdışına açılacak!