2B arazileri için ek başvuru fırsatı!

2B arazileri için ek başvuru fırsatı!

BAŞBAKAN Yıldırım, ‘Ekonomik Müjdeler Paketi’ni açıkladı. Yıldırım, 2B arazileriyle ilgili tanınan imkanın çok başarılı olduğunu belirterek, “Hâlâ bu imkandan yararlanmayan 70-80 bin kişi var. Onlara tekrar fırsat tanıyoruz." dedi.
BAŞBAKAN Binali Yıldırım, bir süredir şekillenen ‘Ekonomik Müjdeler Paketi’ni dün basın toplantısıyla açıkladı. Paketin yatırım yapana, işe başlayacaklara, tarım sektöründe faaliyet gösterenlere, esnafa, turizmciye, işçiye, emekliye ve gençlere yönelik olduğunu söyleyen Yıldırım, ülke genelinde ve tüm sektörlerde yatırımları artıracak yeni önlemler alacaklarını açıkladı.


YATIRIM TEŞVİKİNDE SÜRE KISITI KALKIYOR

Başbakan Yıldırım, yatırım teşvik sisteminin de yenileneceğini, bazı süreli teşvikleri kalıcı hale getireceklerini söyledi. Yıldırım, “Orta yüksek teknoloji üretim yatırımlarının tamamı da 4. bölge teşviklerine alınacak. Yatırım teşvik belgesi kapsamındaki binalardan 5 yıl, arazilerden teşvik süresi boyunca emlak vergisi alınmayacak, doğal afetlerle, tutukluluk ve sabotaj gibi nedenler dolayısıyla ekonomik kayba uğrayan yatırımcıların, sigortalı çalışanların süresi dolmuş borçlarını bir yıla kadar erteleyeceğiz.  Terör mağduru vatandaşın mağduriyeti gideriliyor” dedi.


PROJE BAZLI ‘HIZLI DESTEK’ BAŞLIYOR

Proje bazlı destek sistemine geçileceğini anlatan Başbakan Yıldırım, “Yani bölge bazlının yanı sıra proje bazlı. Ona da ayrı teşvik gelecek. Yatırımcıların yıl sonuna kadar geçerli olan avantajlı vergi indirim oranları ile sigorta primi işveren hissesi desteği sürelerinin kalıcı olarak uygulanması sağlanacak. Bu şu anlama geliyor; süre bitiyor merak etmesinler, telaşlanmasınlar,  süre yenilenecek, yatırımlarına vatandaşlar devam etsin” diye konuştu.


2B ARAZİLERİ İÇİN  EK BAŞVURU İMKÂNI

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, 2B arazileriyle ilgili tanınan imkanın çok başarılı olduğunu ve yaklaşık 700 bin vatandaşın yararlandığını belirterek, “Hâlâ bu imkandan yararlanmayan 70-80 bin kişi var. Onlara tekrar fırsat tanıyoruz. Müracaat etmiş ama taksitlerini aksatanlara da imkan sağlıyoruz. Ecrimisil ile kullanılan tarım arazileri için de bir düzenleme getiriyoruz” dedi.


Hürriyet Haber Dünya Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Başbakan Binali Yıldırım, yatırım ve ihracat kredilerine erişimin kolaylaştırılması, yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla alınan tedbirleri de içeren ekonomini paketi açıkladı.


İşte madde madde milyonlarca kişiyi ilgilendiren Yeni Ekonomik Teşvik paketi:


Terör ve doğal afetlerden etkilenen KOBİ'lere 100 bin lira kadar kredi kullandırılacak. Ayrıca yerli makine alımında 300 bin liraya kadar faizsiz kredi sağlanacak.

Orta ileri teknoloji üretim yatırımlarının tamamı 4’ncü bölge teşviklerine alınacak.

Yatırımlarda proje bazlı destek sistemini geçilecek.

Türkiye'de yatırım kararı alacak uluslararası şirketlere kurumlar vergisi muafiyeti sağlanacak.

Doğal afetlerde ekonomik kayba uğrayan yatırımcıların sigorta borçları 1 yıl ertelenecek.

Eximbank'ın kredi verme şartları kolaylaşacak. Teminat açığı olması halinde Kredi Garanti Fonu devreye girecek. 

Kredi kullanımında artık her türlü taşınabilir menkul değer, teminat gösterilebilecek.

Vergi ve prim borcuna yönelik vecibelerini yerine getiremeyenlere bir fırsat daha verilecek. Daha önce taksit ödemelerini ihlal ettikleri için sistemden çıkan mükellefe, geçmişteki taksitlerini de ödemesi şartıyla tekrar söz konusu borçları taksitle ödeme imkanı sağlanacak.

Şirket/dükkan kuruluşu ve tasfiyesi kolaylaştırılacak. 

İhracatçıya hususi pasaport (yeşil pasaport) verilecek.

Dış ticaret ile ilgili işlemleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tek elden yürütecek.

Yatırım için kullanılan arazi için 5 yıl emlak vergisi alınmayacak.

Karşılıksız çek işlemine para cezası uygulanacak. Tekrar etmesi durumunda hürriyeti kısıtlayıcı ceza verilecek.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası'nın bazı hükümleri 1 yıl ötelenecek.

Damga vergisi teke düşürülecek. Yükte hafif pahada ağır işlerle uğraşanların tedarikçileri arasındaki sözleşmelere de damga vergisi istisnası getirilecek.

Yurtdışındaki varlığını Türkiye'ye getireceklere kolaylık sağlanacak. 

Taksi, şehir içi toplu taşıma yapan dolmuş, minibüs, belediye ve halk otobüsleri ile yük taşıma amacıyla kullanılan kamyon ve kamyonetler yılbaşına kadar ÖTV'siz araç yenileyebilecek. 

Terörle mücadelede şehit olanın bir yakını ÖTV’siz araç alabilecek. 

Primlerini zamanında ödeyen Bağ-Kur'lulara 5 puan indirim yapılacak. Primlerin zamanında ödenmemesi halinde bu imkan ortadan kalkacak.

2B arazileriyle ilgili imkandan yararlanmayan 70-80 bin kişiye tekrar fırsat tanınacak.

Yurt dışında emeklilik hakkını kazananların Türkiye'de 6 aydan az kalmaları durumunda araçlarını getirememesine yönelik sorun giderilecek.


Dünya