2B'ye kırsalda ilgi yetersiz kaldı maliyeciler köy köy dolaşacak!

2B'ye kırsalda ilgi yetersiz kaldı maliyeciler köy köy dolaşacak! 2B'ye kırsalda ilgi yetersiz kaldı maliyeciler köy köy dolaşacak!

2B'de son 20 güne gelinirken, 480 bin hak sahibinin 300 bini başvuruda bulundu. Başvurular ağırlıklı şehirlerden gelirken, kırsal kesim ilgisiz kaldı. Bunun üzerine Maliye, köy köy dolaşarak 2B'yi anlatma kararı aldı


Kamuoyunda 2B olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışı konusunda vatandaşlara tanınan altı aylık sürenin sonuna gelindi, 2B arazilerini satın almak isteyen vatandaşların en geç 30 Ekim tarihine kadar başvuruda bulunması gerekiyor.Bu süreçte 2B satışlarına tahminlerin üzerinde ilgi geldi. Sürenin dolmasına 20 gün olmasına rağmen, arazi için başvuruda bulunan kişi sayısının 300 bine yaklaştığı belirtildi. Yetkililer sisteme girilen kayıtların 270 bin civarında olduğunu, sisteme girilmeyen başvurularla birlikte sayının 300 bine ulaştığını kaydettiler. Maliye Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 2B sürecinde yapılan çalışmalarda 480 bin hak sahibi tespit edilmişti. Bugüne kadar ise 300 bin hak sahibi yaptı. Ekim ayının sonuna doğru ise başvuruların daha da artması bekleniyor. 

Kırsal kesime anlatıldı

Ekonomi yetkililerinin konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, 2B satışlarının büyük ölçüde Antalya, İzmir, İstanbul ve Muğla gibi deniz illerinde gerçekleştiği belirlendi. Yine aynı değerlendirmede başvuruların şehir merkezlerinden geldiği saptandı. Kırsal kesimden ise başvuru sayısının düşük olduğu görüldü. Bunu üzerine Maliye Bakanlığı yetkilileri vatandaşların mağdur olmaması için, 2B arazilerinin yoğun olduğu köyleri ziyaret etme kararı aldı. Maliyeciler bu çerçevede, tespit edilen köyler yerleşim birimlerini ziyaret edecek. Uzmanlar 2B hakkında bilgi verecekler ve vatandaşları, başvuru yapmaları konusunda ikna edecekler. Yeni kanuna göre, vatandaşlara Hazine arazilerine, rayiç bedelinin yüzde 70'lik bölümünü ödeyerek sahip olma hakkı tanınıyor.