3. havalimanının inşaatında yüzde 80 yerli kaynak kullanılıyor!

3. havalimanının inşaatında yüzde 80 yerli kaynak kullanılıyor! 3. havalimanının inşaatında yüzde 80 yerli kaynak kullanılıyor!

Yapımı süren 3. Havalimanı’nın yüzde 38’lik bölümü tamamlanırken inşaatta yerli kaynak kullanımı yüzde 80’e ulaştı. İlk etabı toplam 6 milyar euroya mal olacak projede inşaat giderlerinin önemli bölümü Türkiye’de kalacak.İstanbul Yeni Havalimanı'nın yapımında ithal ürün tercih edildiğine ilişkin iddialara projeyi yürüten İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu'ndan cevap geldi. 3, Havalimanı için bine yakın Türk şirketiyle çalıştıklarını belirten Akçayoğlu,  “Bunların 400’e yakını direkt yerli imalatçılardan oluşuyor. Burası yerli üreticilerle küresel şirketlerin iş birliği yaptığı, Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri. Ülkeye bu açıdan da katma değer sağlıyor” dedi.


İDDİALAR ASILSIZ 

Projede mermerin yurtdışından ithal edildiği gibi iddiaların asılsız olduğunu belirten Akçayoğlu “Havalimanları inşaatlarında uluslararası havacılık kuralları uygulanır. Örneğin mermer, sertlik dayanımı açısından yoğun yolcu trafiğine uygun bir malzeme değil. Yerli mermer kullanmak için projeyi değiştirdik. Bu amaçla yolcu terminali binasında değil, diğer ek hizmet binalarında kullanıyoruz” diye konuştu.


YETERLİ ÜRÜN  YOKTU 

Yerli granit konusuna da değinen Akçayoğlu, “Havalimanında granit kaplanacak alan toplam 450 bin metre kare. Uygun yerli taşı bulabilmek için Maden İhracatçılar Birliği’nin önerdiği ocaklardan numuneler alarak testler yaptırdık. Bu ocakların üretim kapasitelerini değerlendirdik. Ancak bu ocaklarda istediğimiz miktarın, istediğimiz sürede, üretilemeyeceğini tespit ettik. Van’da bulunan ocaklardan aradığımız özelliklere karşılık verebilen ve radyasyon oranı yasal prosedürlere uygun 15 bin metrekare granit satın aldık” dedi.


Bilim adamlarıyla yanıt

Öte yandan Türk mermerlerinin radyasyonlu olduğu için İstanbul’a yapılan 3. Havalimanı'nda tercih edilmediği iddialarını doğaltaş ihracatçıları da bilimsel raporlarla yalanladı. Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, iddialara bilim adamlarıyla yanıt verdi. Türk mermerinin, dünyaca tanınmış mekânlarda kullanıldığını, dünyada ilk beş ülke arasında yer aldığını anlatan Kaya, Türk doğaltaş sektörünün, İtalya, Çin, İspanya ve İran gibi ülkelerle rekabet halinde olduğuna işaret etti.


4.2 milyon dolar alındı 

İGA, yurtdışından sadece terminal binasının giriş katında bulunan 85 bin metrekarelik alan için Brezilya’dan ithal granit kullandı. Metre karesine 50 dolar fiyatla anlaşılan granit için toplamda 4 milyon 250 bin dolarlık ödeme yapıldı. 


Akşam 


Haber Milliyet'te şöyle yer aldı;

İGA Havalimanları CEO'su Akçayoğlu, İstanbul Yeni Havalimanı'nda yerli mermerin kullanılmaması ile ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.


İGA Havalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Akçayoğlu, İstanbul Yeni Havalimanı'nda yerli mermerin kullanılmaması ile ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını, tamamen asılsız ve yurt dışından mermer ithalatının söz konusu dahi olmadığını bildirdi.


Akçayoğlu, İstanbul Yeni Havalimanı'nda yerli mermer ya da Türk doğal taşı kullanılmayacağına ilişkin günlük bir gazetede çıkan habere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Akçayoğlu, "İstanbul Yeni Havalimanı'nda yerli mermerin kullanılmaması konusunun gerçeği yansıtmadığını, tamamen asılsız ve yurt dışından mermer ithalatımızın söz konusu dahi olmadığını belirtmek isterim." ifadesini kullandı.


BU KADAR BÜYÜK BİR ALAN İÇİN...

Mermerin sertlik dayanımı açısından yoğun yolcu trafiğine uygun bir malzeme olmadığını, yolcu terminali binasında değil, diğer ek hizmet binalarında kullanıma uygun olduğunu ifade eden Akçayoğlu, şunları kaydetti:


"Terminal binamızda yer kaplaması söylenildiği gibi 1 milyon 300 bin metrekare değil, 450 bin metrekaredir. İş programımız dahilinde ne Türkiye ne de yurt dışında bulunan ocaklar bu kadar büyük bir alanın doğal granit ile kaplanması için gerekli malzemeyi tedarik edememektedir. Ben ve ekibim uygun yerli mermeri bulmak için Türkiye'de bulunan tüm ocakları tek tek gezerek, özellikle Maden İhracatçılar Birliğinin bize önerdiği ocaklardan numuneler alarak testler yaptırdık. Bu ocakların üretim kapasitelerini değerlendirdik ancak bu ocaklarda istediğimiz miktarın, istediğimiz sürede, üretilemeyeceğini tespit ettik."


Akçayoğlu, kendilerine önerilen bazı ocaklarda İTÜ tarafından yapılan testlerin sonucunda yüksek oranda radyasyona rastlandığını gözlemlediklerini, yerli üretimi desteklemek için tasarımlarını değiştirerek yer kaplamalarında doğal granit kullanımını minimuma indirdiklerini ve sadece yolcu gidiş katında kullanmaya karar verdiklerini anlattı.


Geri kalan tüm alanlarda ise yerli üretim ürün kullanılması için İtalya'dan son teknoloji bir seramiği Türkiye'deki üreticilere örnek olarak verdiklerini belirten Akçayoğlu, aylar süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda 350 bin metrekarelik alan için Kütahya Seramik ile anlaştıklarını ve seramiklerin üretimine başlandığını bildirdi.


4 MİLYON 250 BİN DOLARLIK ANLAŞMA YAPTIK

Yusuf Akçayoğlu, aynı esnada Van'da bulunan ocaklardan aradıkları özelliklere karşılık verebilen ve radyasyon oranı yasal prosedürlere uygun 15 bin metrekare granit satın aldıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:


"Terminal binamızın sadece giriş katında bulunan 85 bin metrekarelik alan için AGS Endüstri İnşaat firması üzerinden Brezilya'dan granit ithal ettik. Brezilya'dan aldığımız numunelerin de İTÜ aracılığıyla testlerini yaptırdık ve radyasyon oranı yüksek olan taşların ithalatını iptal ettirdik. Metrekare birim fiyatını 50 dolar üzerinden satın aldığımız granitler için toplamda 4 milyon 250 bin dolarlık anlaşma yaptık. Bu rakam, ilk fazdaki 6 milyar avroluk kaynak kullanımı bütçemizin içinde oldukça düşük bir maliyet kalemini oluşturmaktadır."


İGA olarak havalimanı inşaatında minimum yüzde 80 oranında yerli kaynak kullanmayı hedeflediklerini ve bu hedefi yapmak için tüm güçleriyle çalışmaya devam ettiklerini belirten Akçayoğlu, havalimanı inşaatında kullanılan hafriyat, beton, çimento, demir-çelik, seramik ve cam temininde bugüne kadar bine yakın yerel firma ile çalıştıklarını, bunların 400'e yakınını direkt imalatçıların oluşturduğunu bildirdi.


Projenin yolcu gidiş katı dışında hiçbir yerinde ithal doğal taş ürününün kullanılmadığını vurgulayan Akçayoğlu, "Geri kalan tüm alanlarda ise yerli porselen granit ve yerli mermer ürünler tercih edilecektir. Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri olan İstanbul Yeni Havalimanı'nda yerli üreticilerle ve global şirketlerle hem iş birliği yapmaktan hem de ülkemize katma değer sağlamaktan gurur duymaktayız." ifadelerini kullandı.Milliyet