16 / 08 / 2022

3 kattan daha yüksek binaya asansör şartı!

3 kattan daha yüksek binaya asansör şartı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yeni İstanbul İmar Yönetmeliği’ni hazırladı ve yayınladı. İBB'nin hazırladığı yeni yönetmeliğe göre; 3 kattan yüksek binaya asansör şartı getirildi.
Yeni Yönetmelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onaylamasının ardından yürürlüğe girecek. İBB Meclisi’nin Ocak ayı oturumunda oy çokluğu ile kabul edilen yönetmeliğin ayrıntılarını  İBB Meclisi Ak Parti Grup Başkan Vekili Temel Başalan açıkladı. 

 

Konutta yeni bir dönem başlatacak olan Yeni Yönetmelikte önemli değişiklikler bulunuyor. Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre yeni düzenlemeler şu şekilde sıralandı;

 

Yeni düzenlemeler hakkında bilgi veren Başalan, şunları söyledi: “Tanımlar bölümüne; asansör tescil belgesi ve iskele izin belgesi, kat terası, süs havuzu ve yeşil çatı tanımı eklenmiştir. Yapıların estetiğinde belediyelerin yetkisi, otopark uygulamaları, raylı sistem güzergâhları ve köprülü geçişler başlıkları da eklendi. Ayrıca, parsele ilişkin hükümler, binalara kod verilmesi ve kademe, bodrum katlar, katlar alanı, bahçe mesafeleri, kat yükseklikleri, yapı ölçüleri, merpenler, asansörler, kapı ve pencereler, çatılar, saçaklar, kapıcı dairesi, ve müştemilatlara ilişkin hususlar İstanbul ölçeğinde yeniden düzenlendi.”

 

Hazırlanan yeni yönetmelikte; “Her müstakil konutta en az 1 oturma odası, 1 yatak odası, 1 mutfak veya yemek pişirme yeri, 1 banyo ve 1 tuvalet bulunur. Açığa çıkan kat kazanmak ve kat sayısını artırmak amacıyla kot alınan nokta tespit edilemez. Kot alınan noktanın tespitinde bölge kat rejiminin aşılamaması ve sokak siluetinin korunması esastır. Kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olanlarda ise asansör tesisi zorunludur” ifadeleri bulunuyor. 

 

İstanbul İmar Yönetmeliği değişti!