3. köprünün rantı herkesin hakkı

3. köprünün rantı herkesin hakkıİstanbul'la ilgili planları herkesin bilmesi gerektiğini söyleyen Serdar İnan, 'Spekülasyon endişesiyle açıklama yapmamak, spekülasyonu kapalı kapılar arkasına çeker' dedi.


İstanbul'daki konut sorunun çözülmesi için öncelikle arsa üretmek gerektiğini belirten İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, 'Bunun için de İstanbul'un 25 milyonluk bir metropol olarak planlanması gerekir' diye konuştu.

En kötü planın bile plansızlıktan daha iyi olduğu görüşünü savunan Serdar İnan, 'Plancı sanıyor ki İstanbul'un planlarını 25 milyona göre yaparsa İstanbul 25 milyon olacak, yapmazsa olmayacak. Halbuki İstanbul 25 milyon olacak ve bunun 5 milyonu da yabancı olacak. Ama onu da planlayan yok' dedi.

İstanbul'da yapılacak olan üçüncü köprü, üçüncü havaalanı gibi projelerin detaylarıyla açıklanmamasını da hata olarak değerlendiren İnan, şunları söyledi:

'Herkes ne yapacağını bilsin'

'Mesela şimdi Silivri'ye havaalanı, Boğaz'a üçüncü köprü yapılacak. Ama nereye yapılacak muamma. Deniyor ki 'Açıklamak spekülasyon olur'. Olsun. İnsanlar nereye yatırım yapacaklarını bilsin. Bunun kadar doğal bir hak var mı? Yatırımcı olarak niye bilmemeyim ben? Vatandaş arsasını satsın mı, atsın mı, ne yapsın? Yabancılar İstanbul'a milyar dolarlık yatırım yapmaya gelecek, bilmesinler mi? Peki eksperler neye göre ekspertiz yapacak? Açıklanmadığı için şuan gizli kapılar ardında spekülasyon oluyor. Bu daha kötü.'

'Belediye nasıl imar yapacak?'

Türkiye'de planlama yetkisi ve görevi bulunan kurumların bir çatı altında, koordineli çalışması gerektiğini de belirten İnan, İstanbul'da yaşanan planlama keşmekeşini 'Her kafadan bir ses çıkıyor' sözleriyle tanımladı. İnan, şöyle devam etti:

'Sarıyer Belediyesi'ne imar planı yapma yetkisi verilmiş. Peki neye göre imar planı yapacak? Köprü nereden geçecek? Böyle bir muamma olur mu? O zaman Devlet Planlama Teşkilatı niye var? Neyi planlayacak? O zaman hiçbir şeyi planlamasın. Spekülasyon olur.'

2008'de 480 daire

İnanlar İnşaat'ın 4 yeni projeyi 2008 yılının nisan ya da mayıs ayında satışa sunmayı planladığını açıklayan Serdar İnan, yeni projeler hakkında şu bilgileri verdi:

'Yeni projelerimizin bir kısmında bütün inşaatçı şirketlerin yaşadığı sorunu biz de yaşıyoruz. Bazı projelerimizin başlaması imar plan tadiline kaldı. Şu an başlayacağımız Zekeriyaköy'de 3 blok 80 dairelik bir projemiz var. Bayrampaşa'da İkea'nın yanında 2 blok 120 dairelik bir projemiz daha var.

Kartal'da altı çarşı, üstü 200 dairelik bir projemiz olacak. Balmumcu'da Barbaros Bulvarı'nda, köprüye bakan bir yerde, deniz manzaralı 8 dönümlük bir arsa üzerine 80 dairelik bir proje yapacağız. Bu projeler 2008'in nisan ya da mayıs ayında satışa hazır olurlar. İki senelik projeler hepsi. Bir de Ömerli tarafında bir projemiz olacak.'

Balmumcu projesinin Üst gelir grubuna, diğer projelerin ise ortave ortanın üstü gelir grubuna hitap edeceğini söyleyen İnan, 'Alt gelir grubuna yönelik de bir kaç proje üzerinde çalışıyoruz' dedi.

'Yabancı piyasası sorunlu'

Serdar İnan, Antalya'da araziler aldıklarını ve yabancılara yönelik projeler üretmeyi planladıklarını belirterek 'Ancak şu an bekleme aşamasındayız. Çok fazla proje olduğu için Antalya'da uygun zamanda piyasaya çıkarmak istiyoruz' dedi. Antalya'da çok doğru projeler üretilmediğini vurgulayan İnan şunları söyledi:

'Şuan yabancılara konut işi çok iptidai devam ediyor. Bilhassa Alanya ve Didim'de yabancılar daireler alıyor, ama projeler çok güzel değil. Şimdi orada kötü projeler yapıyoruz. 5 - 10 yıl sonra yıkmaya uğraşacağız.

Yerli pazarı için oralarda çok ciddi projelere başlandı. Ama yabancı pazarı için henüz ciddi bir çalışma yok. Yabancı pazarı daha çok ikinci, üçüncü sınıf yatırımcının elinde.'

Yabancı pazarından yeteri kadar para kazanılmadığını belirten Serdar İnan, yapılan kötü projelerle iyi arsalarında heba edildiğini anlattı.

Yabancı yatırımcıdan gelen paranın hatırı sayılır bir kısmının yurtdışındaki emlakçı firmalara gittiğini belirten İnan, ' Bu firmalara yüzde 10'lara varan komisyonlar ödeniyor. Aslında orada ciddi kan kaybı var. Önemli olan fiyatları yüksek satmak, zengin turisti çekmek' diye konuştu.

(Milliyet)