3. köprüye Marmara Denizi'nde alternatif

3. köprüye Marmara Denizi'nde alternatif 3. köprüye Marmara Denizi'nde alternatif

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, İstanbul'un kuzeyine yapılması planlanan üçüncü köprü için alternatif bir proje önerdi

Prof. Alp, Pendik ve Yeşilköy arasına yapılacak otoray ve yüzer viyadükle trafiğin rahatlayacağını, ormanların da kurtulacağını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na üç kez aday olan ve İstanbul trafiğine çözüm için çarpıcı projeler geliştiren mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, hükümetin iki köprünün kuzeyine yapmayı planladığı üçüncü köprü yerine çevreci bir alternatif önerdi.
Alp, 1999 yılında açıkladığı ve daha sonra İTÜ'den 12 bilim adamıyla geliştirdiği TRANSMAR projesiyle, Pendik ve Yeşilköy arasında otoray ve yüzer viyadük tercihini öneriyor. Projeye göre, Pendik-Yeşilköy arası hızlı raylı sistemle 15 dakikaya iniyor. Alp, bu projeyle kuzey ormanlarının kurtulacağını savunuyor.

Acil durumlarda Adalar'dan boşaltma
Yaklaşık 5 milyar dolara mal olacağını hesaplanan TRANSMAR'ın güzergâhı şöyle:
"Avrupa yakasında Olimpiyat Köyü'nden başlıyor, TEM'le buluşuyor, yapılaşmış bölgeyi tünelle geçerek Avcılar'ın yanından  Marmaray  metrosu ile bağlanıyor. Atatürk Havalimanı'nın altından geçerek denize çıkıyor. Yüzer ayaklar üzerinde 25 metre yüksekten gidiyor. Boğaz açığında 65 metreye yükseliyor. Burada birer kilometrelik iki açıklıklı büyük köprüyü taşıyan üç sabit ayak var. TRANSMAR Kınalıada'nın arkasında karaya basıyor ve burada servis ve kurtarma istasyonları yer alıyor. Acil durumlarda Adalar'dan boşaltma sağlanabiliyor. Tekrar 25 metre yüksekten yüzer viyadük olarak giderek Kartal-Pendik arası eski çimento fabrikası bölgesinden karaya giriyor. Marmaray ile tekrar kesişiyor, yapılaşmış bölgenin altından tünelle geçerek Sabiha Gökçen Havalimanı'na varıyor ve buradan TEM ile tekrar buluşarak Formula-1 alanına uzanıyor."

Günde 100 bin araç
Projeye göre, yüzer viyadük üzerinden günde yaklaşık 100 bin araç şehir trafiğine girmeden transit geçiş yapıyor. Ayrıca pilotsuz `raylı mekik' ile iki havalimanı arası 15 dakika sürüyor. Alp, geçiş ücretinin ortalama 10 YTL olması halinde 15-20 yılda kendi masrafının çıkacağını belirtiyor. Altı yol şeridi öngören TRANSMAR'da raylı sistemin saatte 200 kilometre hızla seyretmesi planlanıyor. Alp ayrıca Pendik-Yeşilköy Otoray Yüzer Viyadük Projesi'nin, yapımı planlanan İzmit Körfez Köprüsü ve Çanakkale Köprüsü ile birleşerek tüm bölgenin ulaşım sorununu rahatlatabileceğini de belirtiyor.

Milliyet