Çukurova Balkon

3 milyar liralık krediye 80 bin KOBİ başvurdu!

3 milyar liralık krediye 80 bin KOBİ başvurdu! 3 milyar liralık krediye 80 bin KOBİ başvurdu!

KOSGEB aracılığıyla esnaf-sanatkarlarla KOBİ'lere yönelik 3 milyar TL'lik kredi destek paketine 2 günde 80 binin üzerinde başvuru yapıldı


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ölçek endeksli büyüme destek kredisine esnaf-sanatkarlar ile KOBİ'lerin başvurusunun dün itibarıyla 73 bin 588'e ulaştığını belirtti. Belirlenen 1,5 milyar liralık kredi hacmi de 2 günde aşıldı. Sanayi Bakanı, kredi kullanamama ihtimaline karşı yedek başvurular da aldıklarını dile getirdi. Krediye yapılan başvuruların 46 bin 167'sini mikro işletme, 21 bin 447'sini küçük işletme ve 5 bin 974'ünü de orta ölçekli işletmeler oluşturdu. Sanayi Bakanı Ergün, 'Ölçek Endeksli Büyüme Destek Kredisi'ne yapılan başvuruların 84 bin 23'ünü mikro ve küçük ölçekli işletmeler oluştururken; 15 bin 78'ini de orta ölçekli işletmeler oluşturmuştur. 25 Kasım 2010 tarihi itibarıyla başvuru alımı tamamlanan krediye 73 bin 588 işletme başvururken; 2 bin 93 milyar TL kredi hacmi oluşturulmuştur.' bilgisini verdi.

Sanayi Bakanı Ergün, 200 bin dolar ve üst limitli krediye 2 gün içerisinde 3 bin 200 işletmenin başvuruda bulunduğunu da söyledi. Esnaf-sanatkarlarla KOBİ'lerin kredi talepleri, müracaat sırasına göre ve belirlenen kriterler çerçevesinde yapılacak. Başvurular bankalar ve KOSGEB tarafından değerlendirilecek. Kriterleri uyan işletmelerin başvuruları bankalar tarafından alınarak, elektronik ortamda KOSGEB'e gönderilecek. İşlemleri biten işletmeler kredilerini en kısa sürede almaya başlayacak. Yeni Kredi Destek Programı çerçevesinde başvuran ve gerekli şartları taşıyan esnaf ve sanatkarlar ile bütün KOBİ'ler, ilk 6 ayı ödemesiz, geri kalanı aylık eşit taksitler halinde toplam 18 ay vadeli 30 bin lira, 50 bin lira ve 80 bin üst limitli kredi kullanabilecek. şžahıs işletmelerinde işletme sahibinin kadın girişimci olması halinde kredi üst limiti 10 bin liradan fazla olacak. İşletme başına kullanılacak kredi faiz veya kar payı tutarının yüzde 25'i krediyi kullanan işletmeler tarafından aylık eşit taksitler halinde, kalan yüzde 75'i ise KOSGEB tarafından karşılanacak. 23 Kasım 2010 tarihinde kredi başvuru kabulüne başlanan ihracat destek kredisi programı da yoğun ilgi görüyor.

Elektrikli araçların vergisi gündemde değil Sanayi Bakanı Nihat Ergün, elektrikli otomobiller için telaffuz edilen yüzde 37'lik vergi oranına ilişkin 'Otomotiv sektörünün endişeleri yersiz. Bugün itibarıyla elektrikli araçların vergilendirilmesi ile ilgili bir mevzuat düzenlemesi gündemde değildir.' dedi. Yalta'da gerçekleştirilecek Uluslararası Karadeniz Ekonomik Forumu'na katılmak için Kırım'a giden Ergün, uçakta yaptığı açıklamada elektrikli otomobillerin vergilendirme çalışmasını Otomotiv Strateji Belgesi'nin gereği olarak Maliye Bakanlığı'nın yaptığını söyledi. Ergün, 'Maliye Bakanlığı, şimdi bir taslağın içerisine bir unsur koymuş değil. Torba kanunu içerisinde otomobil vergi konusu yok.' diye konuştu. Ergün, elektrikli araçların nasıl vergilendirileceği konusunun daha sonra Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda otomotiv strateji belgesi son halini aldığında ortaya çıkmış bir konu olacağını vurguladı.
Zaman