3 soruda kısa vadeli perspektif

3 soruda kısa vadeli perspektif

Son günlerde tüketicilerin zihni çok karışık. Bu hafta sizlerin en sık sorduğu 3 soru ile mortgage piyasasına açıklık getiriyorum. 

Sorular:

1. Son günlerde yaşanan global dalgalanma ile birlikte Türkiye'deki faiz oranlarının ve dolayısıyla mortgage faiz oranlarının yükseliş seyri gösterdiğini gözlüyoruz. Sizce bu yükseliş seyri ne kadar devam edecek? Mortgage faizlerinin Türkiye'de geleceği en yüksek oran nedir?

Önümüzdeki günlerde bu dalgalanmaları sık sık yaşayacağımızı düşünüyorum. Yurtiçi ve yurtdışı piyasalardan da kötü ve iyi haberler gelmeye devam edecektir. Ama piyasalarda kötü haberin algılanması daha derin olacaktır. Bu durumda konut piyasasını nasıl etkileyecek diye baktığımızda; konut kredi faiz oranlarının yükseliş trendine girdiği ; şu aşamada ise bazı bankalarda biraz daha görüp hareket etmeyi tercih ediyorlar..

Mevcut durumdan dolayı 2007 yılı sonuna kadar belirli periyotlarda küçük çaplı dalgalanmalar ile devam edeceğini düşünmekteyiz. Bu dalgalanmalar devam ederse konut kredi faiz oranlarının oturacağı band 1.40-1.45 olabilir.

2. Sizce mortgage faizleri tekrar ne zaman düşüşe geçecek? Bu düşüşün boyutu ne olacak? Faizlerin yüzde 1'ler seviyesine gelmesi ne kadar zaman alacak?

Ülkemizde yıllık konut ihtiyacının 500 bin ile 600 bin arasında olduğu düşünülürse orta ve uzun vadede bizim konut kredileriyle ilgili olumlu senaryolarımızda bir değişiklik bulunmamaktadır. Biz 2008 yılı ve sonrasında da bankacılık sektöründe konut kredilerinin büyüme trendine devam edeceğini düşünüyoruz. Konut kredi faizlerinin %1 lerin altını görmesi biraz daha zaman alacaktır.

3. Mortgage faizlerindeki yükselme eğilimi, kredi kullanıcısını nasıl etkiledi? Bu günlerde mortgage yoluyla ev almak isteyen tüketicilere öneriniz nedir ?

Piyasaların dalgalanmasının ve faizlerin yükseliş trendine girmesinin konut alımlarını olumsuz yönde etkileyeceğini, yatırımcıların konut alım taleplerini bir süreliğine ileri bir tarihe erteleme eğilimine gireceklerini düşünmekteyiz. Faiz oranlarını arttıran bankalar olduğu gibi oranlarını koruyan bankalar da mevcut. İşte bu yüzden oranlar yukarı doğru tam anlamı ile hareketlenmeden konut kredisi kullanmak isteyenlerin bu taleplerini ertelememesini, bir tek faiz oranına odaklanmamalarını ve kredilerini bir an önce kullanmalarını öneririm.

E-mail: barisyilmazkaya@emlakkulisi.com