27 / 05 / 2022

30 futbol sahası genişliğindeki FAST, Eylül'de tamamlanacak!

30 futbol sahası genişliğindeki FAST, Eylül'de tamamlanacak!

Çin'in inşaası beş yıl süren ve 30 futbol sahası genişliğindeki radyo teleskobu FAST'ın Eylül ayında faaliyete geçeceği açıklandı.Çin'in inşaası beş yıl süren ve 30 futbol sahası genişliğindeki radyo teleskobu FAST'ın eylül ayında faaliyete geçeceği açıklandı.


30 futbol sahası genişliğindeki FAST, Eylül de tamamlanacak!


BBC Türkçe'nin habeirne göre ABD ise, Çin'in kriz durumlarında düşmanlarının uygularını devreden çıkarmak için çalışmalar yaptığından şüpheleniyor.


30 futbol sahası genişliğindeki FAST, Eylül de tamamlanacak!


Çin’in güney batısında bulunan Guizhou köyünde dağların arasında bir düzlüğe kurulan FAST, 500 metre çapıyla Rus RATAN-600 teleskobundan sonra dünyanın en büyük radyo teleskopu.


30 futbol sahası genişliğindeki FAST, Eylül de tamamlanacak!


Çin'in resmi haberi ajansı Xinhua'ya göre, Ulusal Astronomik İnceleme bölümü başkanı Zheng Xiaonian “Projenin; ilginç nesneleri bulma, evreni daha iyi anlama ve uzayda hayat araştırmalarını hızlandırma potansiyeli var” dedi.


30 futbol sahası genişliğindeki FAST, Eylül de tamamlanacak!


Çin, uzay programının barışçıl olduğunu belirtti.


30 futbol sahası genişliğindeki FAST, Eylül de tamamlanacak!


Ancak Reuters haber ajansı ABD Savunma Bakanlığı’nın, Çin’in “kriz anında düşmanlarının uydularını kullanamamaları için çalıştığını” düşündüğünü bildirdi.


30 futbol sahası genişliğindeki FAST, Eylül de tamamlanacak!


Çin’in planlarında 2036 yılına kadar uzaya astronot göndermek ve çoktan çalışmalarına başladığı bir uzay üssü kurmak da bulunuyor.HürriyetHaber Sözcü Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Çin resmi haber ajansı Şinhua, Eylül ayında kullanılmaya başlanacak dünyanın en büyük radyo teleskobunun son parçasının da yerleştirildiğini duyurdu.


FAST adlı teleskop, 30 futbol sahası büyüklüğünde. 180 milyon dolara mâl olan uydu projesi, uzay ve dünya dışı araştırmalar için kullanılacak. Pekin yönetimi, uzay çalışmalarına öncelik veriyor.Ulusal Astronomik Gözlemevi’nden Zheng Xiaonian, bilim insanlarının teleskobun hata ayıklama ve denemelerine başlayacağını açıkladı.Çin, barışçıl amaçlarla uzay çalışmaları yürüttüğünü savunurken, ABD Savunma Bakanlığı bu görüşte değil…


Pentagon, Çin’in kriz durumunda rakiplerinin uzay merkezli olanakları kullanmasının önüne geçmek için bu çalışmaları yürüttüğünü düşünüyor.


Sözcü
Bu haber Vahdet Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;Çin’de 5 yıldan beri yapımı süren FAST isimli teleskop kullanıma hazır hale getirildi. Merceğinin çapı 500 metre olan dünyanın en büyük teleskopu için özel bir platform hazırlandı ve 4450 adet panel bu platforma monte edildi.

Yapılan yoğun çalışmalar ile birlikte teleskopun yapımını tamamlayan Çin hükümeti bu işlemler için 180 milyon dolar bir harcama yaptı. Fransasız Liberation gazetesinin web sitesindeki habere göre, 5 yıllık bir çaba sonucunda ortaya çıkarılan teleskop, evrenin kökeninin ve uzayın başka bir yerinde yaşam olup olmadığının araştırılmasında insanlığa yeni adımlar atma olanağı sağlama potansiyeline sahip. Çevre uzunluğu 1.6 km olan FAST teleskobunun, bin ışık yılı ötesindeki iletimleri algılaması hedefleniyor. Daha basit bir ifadeyle teleskop, uzaydaki zayıf radyo sinyallerini tespit edecek. Ayrıca evrenin kökenine uzanan araştırmalar yapılacak ve dünya dışı varlıkların izi aranacak.

30 futbol sahası büyüklüğündeki alanı ile büyük bir geniş alan kaplayan teleskop dünyada bir ilk. Daha önce Portoriko’da 300 metre genişliğinde, Almanya’da ise 100 metre genişliğinde benzer bir teleskop projesi hayata geçirilmişti. Buna karşın büyüklüğü ile rekor sayılan Çin'deki teleskopun çok daha yakın incelemelerin yapılmasını sağlayacağı açıklandı.Vahdet