37 milyar dolarlık mortgage zararı UBS Başkanı'nı yedi

37 milyar dolarlık mortgage zararı UBS Başkanı'nı yedi 37 milyar dolarlık mortgage zararı UBS Başkanı'nı yedi

İsviçre'nin en çok tanınan, maaşı dillere destan, kibar ve karizmatik bankacısı Marcel Ospel, başında bulunduğu banka UBS'in mortgage kayıpları iki katına çıkınca 7 yıldır sürdürdüğü görevinden ayrılmaya hazırlanıyor.Yükselişi "parlak mermer merdivenlerden tırmandı" sözleriyle anlatılan Ospel'in yönettiği UBS'in mortgage zararı 37 milyar dolara çıktı.Dünyanın en büyük varlık yöneticisi İsviçre merkezli uluslararası yatırım bankası UBS'in mortgage kaynaklı zararı iki katına çıkarak 37 milyar dolara ulaştı. 2007 yılında 18.4 milyar dolar değerindeki aktiflerini silen UBS, 2008'in ilk üç ayında da 19 milyar dolarlık aktiflerini ABD kaynaklı mortgage krizi nedeniyle sildiğini açıkladı. Peş peşe açıklanan kayıplar, bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Marcel Ospel'in yönetim ekibinin tepki çekmesine neden oldu. İsviçre'nin en tanınan, maaşı dillere destan, kibar ve karizmatik bankacısı Ospel, eleştirilerin ardından 7 yıldır sürdürdüğü görevinden ayrılacağını açıkladı. Mortgage krizinden Avrupa'da en çok yara alan banka unvanına da sahip olan UBS'in başına, bankanın Genel Danışmanı Peter Kurer geçecek.

Problemleri çözdük: Bankanın ilk çeyrek zararı da 12.3 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. UBS ayrıca 15 milyar İsviçre Frangı (15.4 milyar dolar) değerinde, yeni bir sermaye artırımına gideceğini duyurdu. UBS'in olumsuz açıklamalarının ardından Avrupa borsalarındaki açılış beklentisi, hafif artıştan düşüşe döndü, ancak bankanın durumu düzeltmeye yönelik açıklamalırı borsaların yükselmesine neden oldu. UBS'in, bünyesinde zararda ve zor durumda olan bölümlerinin ayrı bir birim haline getirileceğini bildirdi. Ospel, yaptığı açıklamada " Çok çalıştık ve şirketin en ağır problemlerine işaret ettik" dedi. UBS, 2008'in zorlu bir yıl olacağı uyarısında da bulundu.

Yerine Kurer aday: Peter Kurer'in atanacak olması UBS'in verdiği yanlış bir karar olarak nitelendiriliyor. Daha iyi bir aday bulamayan bankanın, dünyadaki önemli bankacılarla anlaşma yapmak yerine, Kurer'i ataması başka bir hata olarak değerlendirildi. Peter Kurer, İsviçre'de özellikle Swissair'in iflasında oynadığı rol ile tanınıyor. Ospel de Kurer'i, aday gösterenler arasında. Kurer'in atamasının 23 Nisan'da yapılacak hissedarlar toplantısında onaylanması gerekiyor.

Zarar hisseleri yükseltti: Son bir yılda UBS'in hisseleri yüzde 83 değer kaybetti. UBS'in hisseleri dün Zürih'te yüzde 10 artış kaydetti. Uzmanlara göre, bunun nedeni bankanın daha fazla kayıp açıklamayacağı yönündeki beklenti. UBS'in durumu düzeltmeye yönelik açıklaması ise Avrupa borsalarının yükselişe geçmesine neden oldu.

Film yıldızı gibi bankacı

Daha çok Hollywood'un siyah-beyaz filmlerindeki janti karakterlere benzetilen, çeketinin cebinde mendil taşıyan, yelkenlisiyle kupalar kazanan Ospel, Avrupa'nın ve dünyanın en büyük finans gruplarından birinin başında bulunuyor. 58 yaşındaki Ospel, hem İsviçre hem Avrupa hem de dünya medyasının büyük ilgi gösterdiği bir özel bankacı ve misafirlerini asansöre kadar geçiren nazik ve alçakgönüllü biri olarak tanınıyor.

(DEMET CENGİZ BİLGİN/HÜRRİYET)