3.8 milyon kişinin konut yardımı 50'şer YTL'yi geçmeyecek

3.8 milyon kişinin konut yardımı 50'şer YTL'yi geçmeyecek 3.8 milyon kişinin konut yardımı 50'şer YTL'yi geçmeyecek

Cumhurbaşkanı kanunu onaylarsa 28 Temmuz'da KEY ödemeleri başlayacak.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, en yüksek ödemenin 1.391 YTL olacağını açıklarken, "1 YTL alacağı olan da var" dedi. 1 milyon 145 bin hak sahibinin 1000 YTL ve üzerinde alacağını belirten Çağlar, alacakların haczedilmesinin de mümkün olduğunu söyledi.

ZİRAAT Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, ilgili kanunu Cumhurbaşkanı'nın onaylaması halinde Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerine 28 Temmuz'da başlayacaklarını açıkladı. KEY ödemeleriyle ilgili yasanın Meclis'te kabul edilmesinin ardından Hazine ve Ziraat Bankası'nın hazırlıklarını tamamladığını ve 8.5 milyon hak sahibinin bilgilerinin kendilerine geldiğini belirten Çağlar, toplam 2.8 milyar YTL ödeme yapılacağını söyledi. Ödeme şekli ve tutarlarıyla ilgili bilgi veren Çağlar, en yüksek ödeme tutarının 1.391 YTL olduğunu belirterek, 1 YTL alacağı olan hak sahibinin de bulunduğunu ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in, Erzurum-Bayburt-Erzincan illerini kapsayan ve bu üç ilin sorunlarını yerinde tespit amacını taşıyan Ekonomik ve Sosyal Konsey'e katılan Çağlar, milyonlarca kişinin merakla beklediği KEY ödemeleri konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Ödeme için tüm hak sahipleri adına hesap açılacağını belirten Çağlar, hak sahibinin alacağını kimlik bilgileri ve vatandaşlık numarasıyla herhangi bir şubeden alabileceğini söyledi. Çağlar, "Herkes büyük merakla gelecek. Ama geldiğinde, '1 YTL-5 YTL nereden çıktı' diye bakacak. Çünkü insanlar bunun nema gibi büyük rakamlar olduğunu düşünebilir" diye konuştu. Çağlar, kurumların istemesi halinde kamu-özel ayrımı olmadan nemada olduğu gibi toplu ödeme yapılabileceğini belirtti.

Haciz mümkün görünüyor

Çağlar, son günlerde çok tartışılan, tüketici kredisi veya kredi kartı borcunu ödemeyen vatandaşlardan alacaklı olan bankaların, KEY tutarlarına haciz uygulayıp uygulamayacağı konusunda ise şunları söyledi: "Bu, gidip gelen bir konu. Haciz uygulanabilecek gibi görünüyor. Sonuçta bir hak doğmuş oluyor çünkü. O zaman kredilerini tahsil edemeyen diğer bankaların bize yazması halinde KEY tutarlarına haciz uygulabilir."

Çağlar, nemada olduğu gibi bireysel başvuruların yanı sıra istemeleri halinde kurumlara toplu ödeme yapabileceklerini de belirtti. Çağlar, KEY'i kredi yapma formülünün diğer bankalarda rekabet açısından itirazlara yol açıp açmayacağı sorusuna, "Zaten herkes nimette rekabeti tartışıyor. Külfette rekabeti tartışan yok" yanıtını verdi. Çağlar'ın verdiği bilgiye göre, ödeme dilimlerine göre en çok hak sahibini 0-50 YTL arasında alacağı olanların oluşturuyor. Bu dilimde 3 milyon 800 bin kişinin bulunurken, 1 milyon ve üzerinde alacağı olanların sayısı ise 1 milyon 145 bin.

Özel internet sitesi kuruldu

EMLAK Konut Gayrimenkul, KEY hesaplarının vatandaşlar tarafından kolayca takip edilmesini sağlayacak bir internet sitesi kurdu. 8.5 milyon kişiye ait bilgilerin girildiği bu siteden, hak sahipleri hesapları hakkında bilgi alabilecek. www.keyodomeleri.com adlı internet sitesi, KEY ödemelerinin başladığı gün hizmete açılacak.

Kefilsiz krediye dönüştürme formülü

ZİRAAT Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, hak sahiplerine isterlerse iki seçenekli kredi biçiminde kullandırmayı teklif edeceklerini açıkladı. Dört yıl önceki "nema" ödemelerinde olduğu gibi KEY ödemelerini de hak sahiplerine bir kredi biçiminde kullandırma hazırlığı yaptıklarını belirten Çağlar, formülü gazetecilere şöyle anlattı: "Alacağı 1000 YTL'nin üzerinde olanlara '10 katını vereyim. 1000 YTL'yi toplam faiz olarak kabul edeyim, sen bize 10 ayda 1000 YTL taksitle öde. Ya da 5 katını vereyim, 20 ayda öde' demeyi düşünüyoruz."

KEY tutarı olan 1000 YTL'yi bir kerelik toplam kredi faizi olarak düşündüklerini belirten Çağlar, 10 ayda ya da 20 ayda ödenecek kredi taksitlerinden de faiz almayacaklarını söyledi. Ziraat Bankası, KEY tutarlarını ödeyeceği zaman, bütün haksahipleri için özel hesap açacak. Çağlar, kredi vermede kefil istenmeyeceğini, ancak kredi kayıt merkezinden gerekli sorgulamaların yapılacağını ifade etti. KEY'in konut edindirme yardımı olduğu hatırlatılarak "Konut kredisi verir misiniz?" sorusuna ise Çağlar, "Bundan bir konut kredisi olmaz. Hepsi çok küçük rakamlar en üst olana 10 katını verseniz bile 13-14 bin YTL'ye yakın para" diye konuştu.
 
Çiğdem TOKER / Hürriyet