4. Karayolları arsası ihalede!!!

4. Karayolları arsası ihalede!!!

İstanbul'daki arsa sıkıntısı, bir zamanlar Karayolları'na ait olan arsa ve arazileri altın haline getirdi. Son 1 yılda üç arsa satıldı. 1.5 milyar YTL'ye yakın ciro elde edilecek. Dördüncü arsa ise satış masasında.

İstanbul Defterdarlığı Karayolları'na ait Maltepe Dragos'taki arsayı satışa çıkardı. Böylece son 1 yılda mülkiyeti Hazine'ye aitken Karayolları'nın kullandığı dördüncü arazi satışı gerçekleşmiş olacak.


8 ayrı parselden oluşan arazi toplam 36 bin 149 metrekare. ( parsel de tek bir ihalede satılacak. Muhammen bedeli 84 milyon YTL. Geçici teminatı 16 milyon 800 bin YTL olan ihale kapalı teklif usulü ile 13 Ağustos'ta yapılacak. Arazi kentsel yenileme bölgesinde kalıyor. Buna göre ihaleyi kazanan şirket arsa üzerinde alışveriş merkezi, ofis ve residence olan proje yapabilecek.


Karayolları'na ait ilk arsa Mart ayında satılmıştı. Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü olarak kullanılan Zincirlikuyu'daki 96 bin 505 metrekarelik arsa, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan ihalede 800 milyon dolara Türkiye'nin sanayi devlerinden Zorlu Grubu'nun olmuştu. İkinci arsanın ihalesi ise Nisan ayında yapılmıştı. Karayolları'ndan TOKİ'ye, TOKİ'den Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım ortaklığı'na geçen, TEM kenarındaki 150 bin metrekare alanlı arsa hasılat paylaşımı ile ihaleye çıkartılmıştı. İhalede en yüksek teklif 620 milyon YTL hasılat ve 186 milyon YTL idare payı ile son yılların yıldızı yükselen işadamlarından Süleyman Çetinsaya'ya ait Artaş İnşaat ve Öztaş İnşaat ve Taahhüt ile Doğu İnşaat ve Sanayi Limited Şirketi ortak girişim grubu kazanmıştı.


Karayolları'na ait son 96 bin metrekare alanlı son arsanın ihalesi ise geçen hafta sonuçlandı. Burhaniye'deki arsanın ihale süreci yaklaşık 8 ay sürdü. 15'a yakın şirketin yarıştığı ihalede sürecinde 137 milyon 700 bin YTL idare payı ve 275 milyon 400 bin YTL toplam hasılat ile Çalık Grubu'nun iştiraki GAP İnşaat ipi göğüsledi.