400 bin mortgage'zedeyi kurtaracak paket Bush'ta

400 bin mortgage'zedeyi kurtaracak paket Bush'ta

ABD'de mortgage'zedeleri kurtaracak yasa, ABD Başkanı Bush'a gönderildi.


ABD'de 400 bin borçlu ev sahibine 300 milyar dolar yeni kredi vermesinin ve hacizlerin önlenmesinin yolunu açan yasa, ABD Senatosu tarafından da onaylanarak Başkan Bush'a gönderildi. Bush'un imzalamasıyla yürürlüğe girecek yasa, ulusal borç tavanını 10.6 trilyon dolara çıkaracak.

ABD'de 400 bin borçlu ev sahibine 300 milyar dolar yeni kredi vermesinin ve hacizlerin önlenmesinin yolunu açan yasa, ABD Temsilciler Meclisi'nin ardından, Senato tarafından da onaylandı. Paket 400 bin kadar ev sahibinin hacizden kurtarılmasını öngörüyor. Aynı yasa ile, dev mortgage finansman kuruluşları olan Freddie Mac ile Fannie Mae'in çöküşünün önlenmesi ve mali piyasaların rahat bir nefes alması hedefleniyor. ABD Senatosu, pek fazla rastlanmayan bir şekilde cumartesi günü toplanarak yasayı 13'e karşı 72 oyla onayladı ve kurtarma paketini Beyaz Saray'a yolladı. Yasa, kritik bir dönemde atılan son derece önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

4 milyar dolara karşı çıkıyor

Beyaz Saray da, yasada yer alan bazı unsurlara karşı olmasına rağmen, ekonomide çalkantı yaşanan bir seçim yılında kavgayı sürdürmek istemiyor. Beyaz Saray, konut kredisi krizinden etkilenen bazı yerleşim bölgelerine verilecek dört milyar dolarlık hibe yardımına karşı çıkıyordu. Buna rağmen, Başkan George W. Bush'un yasayı imzalayacağı duyuruldu.

Yasa, Federal Konut İdaresi'nin (FHA), zor durumdaki 400 bin kadar borçlu ev sahibine 300 milyar dolar yeni kredi vermesinin ve hacizlerin önlenmesinin yolunu açıyor. Yasa, ilk kez ev satın alacaklara da vergi kolaylıkları sağlıyor. Bush'un imzalamasıyla yürürlüğe girecek olan, ulusal borç tavanını 10.6 trilyon dolara çıkaracak. ABD Hazine Bakanlığı, 2009 sonuna kadar Freddie Mac ve Fannie Mae'e "yeni" krediler verebilecek veya bu kuruluşların hisselerini satın alabilecek. Bu iki dev kredi kuruluşunun oldukça düşen hisseleri yine artma eğilimine girdi.

İktidar-muhalefet işbirliği

Hazine Bakanı Henry Paulson, bu iki kuruluşun sağlıklı işlemesinin hem ABD hem de dünya ekonomisi için gerekli olduğunu belirtiyor. Senatör Chris Dodd, yasa ile, kamuoyundaki algılamanın aksine, Kongre'deki iki rakip partinin birlikte iyi işler yapabileceğinin gösterildiğini söyledi. 

Kasım CİNDEMİR / Hürriyet