50 milyon dolarlık MallDova açıldı

50 milyon dolarlık MallDova açıldı 50 milyon dolarlık MallDova açıldı

Fiba ve Summo'nun, 1230 dolarlık kişi başı gelirle Avrupa'nın en yoksul ülkesi olan Moldova'da inşa ettiği 50 milyon dolarlık alışveriş merkezi açıldıAçılışı AKP Diyarbakır milletvekilleri Ali İhsan Merdanoğlu, Osman Aslan, Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafız Özak, Hüsnü Özyeğin, Selim Bora, Moldova Başbakan Yardımcısı İgor Dodon ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu birlikte yaptı.

Fiba Grubu'nun patronu Hüsnü Özyeğin, Ankara'daki Atakule'yi de yapan Summo İnşaat'ın sahibi ünlü müteahhit Mete Bora ile birlikte Moldova'nın başkenti Kişinev'e 50 milyon YTL'lik yatırımla ülkenin en büyük alışveriş ve eğlence merkezini inşa etti. MallDova isimli alışveriş merkezinin açılışına AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafız Özak, Diyarbakır milletvekilleri Ali İhsan Merdanoğlu ve Osman Aslan, eski bakanlardan Lutfullah Kayalar ile iş dünyasından Cihan Kamer ve Remzi Gür de katıldı.
Kişi başına 1230 dolarlık gelirle Avrupa'nın en yoksul ülkesi olan Moldova'daki alışveriş merkezinin açılışına Moldovalı politikacılar ve halk büyük ilgi gösterdi.

Debenhams geldi
Fiba Grubu'nun gayrimenkul şirketi Anchor Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Çapa, grubun yurtdışındaki yatırımların 1.5 milyar euro'ya yaklaştığını söyledi. Çapa 70 bin metrekarelik alışveriş merkezinde Debenhams, Lacoste, Koton, Samsonite, Mothercare, Swarovsky, Polo Garage gibi firmaların yer aldığını anlattı.`Bush'un çekleri dibi geciktirdi'
Açılışta konuştuğumuz Fiba Grubu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Moldova'nın yüksek büyüme hızıyla perakendeciler için önemli bir pazar olacağını söyledi. "Küresel krizde dip görüldü mü?" sorumuzu ise şöyle yanıtladı:
"Bush'un kestiği çekler Amerikan ekonomisinde dibin görülmesini geciktirdi. Finansal sisteme kesilen bu çekler mali kesimde çöküşü engelledi. Ancak ABD ekonomisi daha dibi görmedi. ABD'de üçüncü çeyrekte küçülme bekleniyor. Bu veriler ortaya çıktıktan sonra dibi göreceğimizi düşünüyorum. 2009'da da rahat olmayacağız."

Körfez'den ortak buldu
Bu arada Çin'in Shenyoung kentinde 350 bin metrekare üzerinde devasa bir alışveriş merkezinin yapımına başlayan Özyeğin'in bu projeye ekonomik krizde herkesin peşinde koştuğu körfez sermayesinden ortak aldığı ortaya çıktı. İki yıl içinde bitecek alışveriş merkezinin yüzde 40'ını Yemenli bir yatırımcıya satan Özyeğin, bu ülkeye bir alışveriş merkezi yapmayı daha planlıyor.
Moldov bir yatırımcının Atasay'la iş yapmak için teklif sunduğunu söyleyen Cihan Kamer de, "Moldova gelişen bir ülke, alım gücü artan bir ülke, Atasay'ı burada açmak isteyen bir işadamı var" dedi.`Türk işadamları pazarı çeşitlendirdi'
AKP'de ikinci adam konumuna gelen Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, Milliyet'in küresel krizle ilgili sorusunu şöyle yanıtladı:
"Bu büyük bir kriz, etkilenmeyen ülke yok. Türk işadamlarının artık farklı pazarlarda yatırımları var. Bunlar etkiyi azaltıyor. Bakın Türk işadamları Moldova'ya malzeme, teknoloji, çalışan ihraç ederek yurtdışında böyle güzel yatırımlar yapıyor."

Evini müze yapıyor
Açılışta bir konuşma yapan Bayındırlık Bakanı Faruk Özak ise, "Aynı hedefleri paylaşan iki kardeş ülkeyiz. Moldova ile 200 milyon dolar civarındaki dış ticaret bu yıl 500 milyon dolara çıkacak. Türkiye'nin bölgede turizm, telekomünikasyon, beyaz eşya yatırımları devam edecek" dedi.
Bu arada Trabzon'daki evini aldığı yağlıboya resimlerini sergileyeceği bir müze haline getirme planının olduğunu söyleyen Özak, Moldov ressam Vadinicov'un iki yağlı- boya tablosunu alırken Abdülkadir Aksu'ya da iki resim seçti.Gür: Kurdaki artış kârı artırmıyor
Kurdaki artışın ihracatçının sadece cirosunu artırdığını kâra ise bir katkısı olmadığını söyleyen Ramsey'in sahibi Remzi Gür şunları söyledi:
"Tek başına kur artmıyor ki, dolar bazında maliyetlerde artıyor. İthalatı daha pahalı yapıyorsunuz. Dolar bazındaki girdilerinizinde fiyatı artıyor. Küresel krizden kaynaklanan kur artışı sadece ciroyu artırıyor. Oluşan kârda olumlu bir etkisi olmuyor."
Özyeğin'in tersine ABD'de alınan tedbirlerin ekonominin çabuk toparlanmasına yol açacağını savunan Gür, "ABD hızlıca toparlanabilir. Bu durumda Avrupa ekonomisi de onu izler. Şu anda bir miktar daralma hissedilmeye başlandı. Umarız toparlanma çabuk olur. Çünkü Avrupa büyük bir pazar. Farklı pazarlara yönelerek ikame edeceğimiz bir pazar değil" dedi.
Milliyet