500 bin Euro'ya İstanbul maketi

500 bin Euro'ya İstanbul maketi 500 bin Euro'ya İstanbul maketi

Arkitera Mimarlık Merkezi, İstanbul maketinin tamamını hazırlayacak.

ArkiPARC etkinliğinde Büyükdere Caddesi'nin maketini sergileyecek olan Arkitera Mimarlık Merkezi, İstanbul maketinin tamamını gayrimenkul sektörünün temsilcilerinden destek alarak hazırlayacak..

Türkiye ve yurt dışından birbirinden ünlü konuşmacıların katılacağı ArkiPARC 2008 etkinliği 15-17 Ekim tarihleri arasında İstanbul Harbiye'deki Askeri Müze'de gerçekleştirilecek. Arkitera Mimarlık Merkezi'nin bu yıl ilk kez düzenlediği ArkiPARC, pek çok yeniliği de beraberinde getirecek. Bunlardan biri de Büyükdere Caddesi'nin kapladığı 3 kilometrelik hat üzerinde yer alan 18 yapının bulunduğu 1/1.000 ölçekli maket olacak. 60 bin YTL'ye hazırlanan maketin sergileneceği etkinlik için "Amacımız gayrimenkul sektörünü tüm temsilcileri ile bir araya getiren bir oluşum başlatmak" diyen Arkitera'nın kurucusu Ömer Yılmaz, bu yıla yetişmese de bütün İstanbul'u maket haline getirmeyi istediğini belirtti. Bu proje için sektörün önde gelen temsilcileri ile buluşacaklarını söyleyen Yılmaz, maket projesinin uluslararası fuar ve etkinliklerde İstanbul'un tanıtımı açısından önemine de dikkat çekti. Londra, Berlin ve Paris'in de aralarında bulunduğu marka olmuş diğer kentler gibi İstanbul'un da bir maketi yapılması gerektiğini dile getiren Yılmaz, "Bu tabii ki tüm sektör temsilcilerini, yatırımcıları ve mimarları, İstanbul'un gelişimi ve tanıtımını önemseyen herkesi ilgilendiriyor. O nedenle ortak bir çalışma başlatıp yaklaşık 500 bin Euro'ya mal olmasını düşündüğümüz maketi herkesin katkısı ile yapmak isteriz" dedi.

5 dalda ödül verilecek

Yılmaz, ArkiPARC'a Mete Arat, Rem Koolhaas, Steven Holl gibi çok önemli isimlerin konuşmacı olarak katılacağını kaydederek, etkinlik çerçevesinde ArciPARC 2008 ödüllerinin dağıtılacağını da açıkladı. Kentsel Kalite İçin Diyalog, Gayrimenkul Ödülü, Genç Mimar Ödülü, İşveren Ödülü ve RAF Ödülü olarak sıralanan toplam 5 dalda ödül verileceğini belirten Yılmaz, "ArciPARC'ta dört oturumda düzenlenecek 23 panel, 11 case-study ve 5 workshop dahilinde mimarlık konusu ve inşaat sektörünün tartışılacak" diye konuştu.

Kanyon, Yapı Kredi Plaza, Sapphire, Mövenpick Otel, Levent Loft, Dubai Towers, Sabancı Center, Tekfen Tower, Metrocity, Giz Plaza, Tat Towers, Garanti Bankası, Vakıfbank, Eczacıbaşı binası ve Tekfen'in yapımına devam ettiği otopark binasının yer aldığı Büyükdere maketinin yanı sıra, etkinlikte bir de interaktif harita bulunacak. 6 metre genişliğinde bir ekran üzerinde Google Earth'ün el yardımıyla kaydırılarak kullanılabileceği yeni teknoloji ile dünya üzerinde istenen herhangi bir noktaya hızlı görsel erişim sağlanacak.

Ana sponsorluğunu Vitra ve Siemens'in üstlendiği ArkiPARC 2008, dünyanın en etkili düşünür mimarı olarak kabul edilen Rem Koolhaas'ı da ağırlayacak. Rotterdam merkezli Office for Metropolitan Architecture'ın (OMA) kurucusu Koolhaas'ın yapıları 40 yıldır inşa ediliyor. Ünlü mimarın son dönemde en çok konuşulan projeleri arasında ise Dubai Business Bay'deki karma proje Dubai Renaissance ve Hamburg HafenCity için tasarladığı bilim merkezi bulunuyor. 2005 yılında Arkimeet konferansı için İstanbul'a gelen Rem Koolhaas'ı 2 binden fazla konuk dinlemişti.

Sabah