55 bin inşaat şirketi kapandı!

55 bin inşaat şirketi kapandı!Türkiye’de kamu yatırımlarından ihale alan inşaat firmaları hızla büyürken, kendi yağıyla kavrulanların işi her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Sektörde 2010 yılından bu yana her yıl ortalama 6 bin 500 şirket kapıya kilit vurdu.


Sözcü gazetesinden İsmail Şahin'in haberine göre, 2 milyonu aşkın çalışan sayısıyla istihdamın yüzde 7.3'ünü oluşturan inşaat sektöründe kan kaybı devam ediyor. Son yıllarda ağırlıklı olarak kamunun büyük ölçekli altyapı projeleriyle büyüme sağlayan sektörde kapanan işletme sayısı da artıyor.

Kamu-özel işbirliği modeliyle inşa edilen  havalimanı, yol-köprü-tünel, sağlık tesisi gibi projeler sektöre ivme katarken, ticari hayattaki yavaşlama da şirketleri olumsuz etkiliyor.

Sözcü gazetesinin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, son 8.5 yılda inşaat ve gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren 55 bin 307 işletme kapandı. Verilerin yayınlanmaya başladığı Ocak 2010 tarihinden Mayıs 2018'e kadar geçen sürede 22 bin 935 anonim ve limited şirket kapanırken, 32 bin 372 bireysel ticari kuruluş tabela indirdi.

NAKİT SIKINTISI ÖNE ÇIKTI

Döviz kurlarının yüksek seyri ve faiz tarafındaki gelişmeler sektörde maliyetleri yukarı çekerken, nakit akışında zorlanan firmalar da faaliyetlerini sonlandırma yolunu seçti. En fazla giriş çıkışın olduğu sektörlerden biri olan inşaat sektöründe, küçük ölçekli, teknik birikimi sınırlı ve profesyonellik bakımından eksiklikleri bulunan şirketlerin faaliyet göstermesi, sektörde gelişim ve katma değer potansiyelini de sınırladı. Artan konut stoku arz ve talep arasındaki dengesizliği ortaya çıkarırken, satışlardaki düşüş de gayrimenkul ticareti yapan ve aracılık eden firma sayısının azalmasına sebep oluyor.

EMLAKÇILAR DA ZORDA

Emlakçılara yönelik son yasal düzenlemenin ardından, komisyon gelirleri azalan gayrimenkul danışmanlık firmalarının sayısının da önümüzdeki dönemde azalması bekleniyor. Diğer bir yandan, müteahhitlik sisteminin baştan aşağıya yenilenmesi ve sektöre giriş – çıkışlara yönelik önlemler alınmasıyla kurulan ve kapanan şirket sayısında ilerleyen dönemde düşüş de bekleniyor. Sağlıklı bir iç piyasa oluşturulması ve yurt dışında rekabet gücünün artması için, yetki belgeli yapı müteahhidi sayısı artırılması AKP iktidarının bir süredir gündeminde. Bu kapsamda başta, kamu yatırımları olmak üzere güvenilir nitelikte üretim yapan bir müteahhitlik sistemi oluşturmak amacıyla yeni bir yapı sistemi kurulması hedefleniyor.

225 PROJE 135 MİLYAR DOLAR

Türkiye'de uygulanan kamu-özel işbirliği projelerinin sayısı 225'e, proje sözleşme büyüklüğü ise 135 milyar dolara ulaştı. Yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirilen havalimanı yatırımları 69.4 milyar dolarla toplam proje büyüklüğünün yarısından fazlasını meydana getiriyor. Bu rakamı 27.7 milyar dolarla enerji, 19.4 milyar dolarla yol-köprü-tünel ve 11.7 milyar dolarla sağlık tesisi yatırımları izliyor.