03 / 07 / 2022

7. İstanbul Finans Zirvesi 6-7 Eylül'de!

7. İstanbul Finans Zirvesi 6-7 Eylül'de!

Türkiye için özel bir önem taşıyan 7. İstanbul Finans Zirvesi İFS’16 bu yıl Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı himayelerinde 6-7 Eylül 2016 tarihlerinde gerçekleşecek.Küresel ekonomik risklerin yanı sıra çok özel bir dönemden geçmekte olan Türkiye için özel bir önem taşıyan 7. İstanbul Finans Zirvesi İFS’16 bu yıl Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı himayelerinde 6-7 Eylül 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek.


Zirvenin Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Faruk Ünal, olağanüstü koşullarda demokrasisine sahip çıkan Türkiye’nin tüm dünyaya birlikte neleri başarabileceğini gösterdiğini belirterek, “Cephede sadece çatışmayı kazandık; ama asıl savaş ekonomide, eğitimde, bilimde… Çocuklarımızı eğitebilmek, bilim adamlarımızı yetiştirebilmek için kaynağa ihtiyacımız var. Zirvenin amacı bugünü kurtarmak değil, geleceği kurmak.” diyerek zirvenin 2 gün boyunca küresel ölçekteki pek çok kurum ve kuruluşa fırsatlar sunacağını belirtti.


Jeopolitik Riskler ve Finans konulu zirvede, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya birer konuşma yapacaklar. Litvanya Nexus Operations CEO’su Gintarė Narkevičiūtė, İslam Kalkınma Grubu Ülke Daimi Temsilcisi Saleh Jelassi, Frankfurt Main Finance Genel Müdürü Hubertus Vaeth, Halk Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Özdil,  HSBC Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Hulusi Horozoğlu ile HSBC Türkiye Genel Müdürü Selim Kervancı da zirveye katılacak kişiler arasında yer alıyor.


Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde yaşanan farklı endişeler, bölgesel gerilimler altında küresel sermaye ve ticaret akışı, emtia ve finans piyasalarında ortak kırılganlıklar, kentleşme ve yeni şehirlerin finansmanı, teşvikler ve bölgesel yatırımlar gibi konular bu yılki zirvenin alt başlıkları arasında yer alacak.  

Haber AA'da şu şekilde yer aldı;


Avrupa ve Orta Doğu başta olmak üzere, küresel anlamda önde gelen pek çok kurum ve kuruluş temsilcisine önemli iş birliği fırsatları sunan İstanbul Finans Zirvesi (IFS), bu yıl 6-7 Eylül 2016'da Conrad İstanbul Bosphorus’da gerçekleştirilecek.


IFS'den yapılan açıklamaya göre, Başbakanlık himayelerinde bu yıl 7'ncisi düzenlenecek zirve, dünya ekonomisine yön veren pek çok karar alıcı, özel sektör temsilcisi ve akademisyene 2 gün boyunca ev sahipliği yapacak. 


Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortağı olduğu zirvenin ana teması "Jeopolitik Riskler ve Finans" olarak belirlendi. 


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz moderatörlüğünde birçok siyasi görüşten ekonomistin katılımıyla gerçekleştirilecek "Kısa ve Orta Vadede Bölge Ekonomisi" oturumunda, bölge ekonomileri ele alınacak. 


Zirvenin 2'nci gününde düzenlenecek oturumda ise AK Parti Milletvekili Ziya Altunyaldız, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Faik Öztrak ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Erhan Usta konuşmacı olarak yer alacak.


İstanbul Finans Zirvesi, 7 yıldır olduğu gibi birçok uluslararası yayın organı tarafından takip ediliyor.


AA