75 milyar dolarlık Londra havalimanı çağın projeleri arasında!

75 milyar dolarlık Londra havalimanı çağın projeleri arasında!Dünyada birçok şirket ve kurum, çılgın projeler açıklıyor. Google, ‘çipli insan’ devrini başlatmaya hazırlanırken, Londra’ya, 75 milyar dolarlık yeni hava limanı yapılacak. Fransızlar ise futuristik bir gemi projesi için yakında düğmeye basıyor.Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’un Thames Nehri ağzına kurmayı düşündüğü havalimanı ile ilgili detaylar ortaya çıktı. Buna göre proje 47 milyar sterline (75 milyar dolara) mal olacak.


İNGİLTERE’de Londra’ya yapılması planlanan yeni havaalanının detayları ortaya çıktı. Gerçekleştirilen plan ve tasarımlara göre Thames Nehri’nin döküldüğü alana yapay ada olarak yapılacak havalimanının maliyeti 75 milyar dolar (47 milyar sterlin) olacak. Yapay adadan oluşan Havalimanı Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’un önerdiği projelerden biri olduğu için “Boris Adası” olarak anılıyor. Boris Johnson’a göre proje 2050’ye kadar 250 bin kişiye iş kapısı olacak.


BBC’nin haberine göre altı pistli havalimanının yapımının ise tam 7 yıl sürmesi planlanıyor. Havalimanı projesini yürüten Testrad konsorsiyumu havalimanının kara havalimanlarına göre birçok avantajı olduğunu iddia etti. Nüfusun az olduğu bölgelere yakın olacak havalimanı gürültü kirliliğine de yol açmamış olacak. Ayrıca projenin kamulaştırma, ev yıkma gibi zorunluluklar içermediğine dikkat çeken yetkililer Londra’da yaşayan milyonlarca insan için bu projenin daha uygun olduğunu söyledi.


HEATHROW KAPATILABİLİR

Konsorsiyum projenin gerçekleşmesi durumunda Heathrow Havalimanı’nın muhtemelen kapatılabileceğini, ancak bunun da özellikle gayrimenkul sektörü için büyük fırsatlar yaratabileceğini belirdi.


Hürriyet