Çukurova Balkon

‘Kirada oturmak yerine tarzımı yansıtacağım bir ev istiyorum'

‘Kirada oturmak yerine tarzımı yansıtacağım bir ev istiyorum'

Hurriyetemlak.com muhabiri Nurten Erk Tosuner, Bodrum'da 'Terravista Villaları' projesini uygulamaya koyan Mimar Sera Arıkan'ın Levent'teki bahçeli evine konuk oldu.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Levent'e taşındıklarından bu yana kirada oturduklarını söyleyen Sera Arıkan, artık kendi evlerine çıkma zamanının geldiğine değiniyor. Arıkan, "Mimar olduğum için kendi zevkimi ortaya koyabileceğim, tarzımı yansıtabileceğim bir evim olmasını istiyorum" diye konuşuyor..

Depremden önce Erenköy'de 7 katlı bir binada oturan Mimar Sera Arıkan, 7 yıldır Levent'te yaşıyor. Bodrum Yalıkavak'ta Terravista Villaları'nı yapan Sera Arıkan, JP Morgan Ülke Müdürü Koray Arıkan ile evli. Çiftin kızları Lara 14, Tara ise 12 yaşında. Sera Arıkan, "Depremden önce Erenköy'de 7 katlı bir binada oturuyorduk. Çok sağlam bir binaydı aslında, ama yine de gece sallanmak istemedik ve Levent'e taşınma kararı aldık. 7 yıldır Levent'teyiz, 4 yıldır da şu anda oturduğumuz evdeyiz" diyor.

Erenköy çok yorucuydu

Anadolu Yakası'nda oturdukları dönemde eşinin de kendisinin de Avrupa Yakası'nda çalıştığını söyleyen Sera Arıkan, Erenköy'den Levent'e taşınmalarında deprem kadar trafik yoğunluğunun da etkili olduğunu sözlerine ekliyor. Arıkan, şöyle konuşuyor: "Erenköy'deki ev annemindi. Orada otururken çocuklar çok küçüktü. Evimiz anneme yakındı, dolayısıyla orada oturmak zorundaydık. Ancak bazen günde üç kez köprüyü geçmek zorunda kaldığım oluyordu. Çok yorucuydu. Eşim o yıllarda kendisine işe gidip gelmek için motosiklet aldı. Sırf trafiğe takılmamak için takım elbiseyle motora biner işe gider gelirdi. Çoğu zaman biz çocuklarla otomobilde giderken, eşim bir süre aracın yanından gider bize eşlik ederdi. Çocuklar birara yanımızdan geçen kuryelere bile 'kurye baba' derlerdi. Ancak eşim iki kez kaza yaptıktan sonra motora ara verdi."

Bahçeli evde yaşamak istedik

Depremin ardından taşınma kararı aldıklarında özellikle Levent civarını düşündüklerini belirten Sera Arıkan, "Bahçeli bir evde oturmak istedik" diyerek, şunları söylüyor: "Çocuklarımızın birinin okulu Koç, diğeri Enka. Kemerburgaz ya da Zekeriyaköy'ü istemedik. Oralarda daha büyük bahçeli bir evde oturma şansımız vardı ama biz Levent'i tercih ettik. İlk oturduğumuz evin bahçesi daha küçüktü. Burada da kiradayız. Ama bölge çok merkezi, her yere yakın. 5-6 araçlık otoparkımız var. Bahçemiz çok güzel. Artık ihtiyaç olduğunda eve günde 2-3 kez uğramak bizi yormuyor. Çocuklar da biz de çok memnunuz."

Levent'e taşındıklarından bu yana kirada oturduklarını söyleyen Sera Arıkan, şöyle konuşuyor: "Kendimize göre bir evimiz olursa çok daha iyi olacak. İstediğimiz her şeyi ev kendimizin olursa uygulama şansımız var. Kirada olunca biraz daha kısıtlanıyorsunuz mecburen. Evin özellikle dış görünümünde kendi zevkimizi çok fazla ortaya koyamıyoruz. Mimar olduğum için kendi zevkimi ortaya koyabileceğim, tarzımı yansıtabileceğim bir evim olmasını istiyorum. Yine bu civarda bahçeli güzel bir ev bulabilirsek belki o da olur. Ama eşim İstanbul'da ille de ev sahibi olmak gerekmediği görüşünde."

Zor bir müşteri tipiyim her şeyin iyisini isterim

Sera Arıkan, ev satın alırken nelere öncelik verdiği konusunda ise şunları söylüyor: "Zor bir müşteri tipiyim. Bir sürü şeyin birarada ve en iyisi olmasına çalışıyorum. Öncelikle evin konumunun iyi olması gerekiyor. Otoparkı olması şart. Evin içinin de ferah olmasına dikkat ederim. Geniş mekanları arzu ediyorum. Küçük yerlerden hoşlanmıyorum. Şu anda oturduğum ev 3 katlı 400 metrekare. Büyük evin tek zor yanı mutlaka yardımcıya ihtiyacınız olması."

Öğle yemeği molasında artık spora gidiyorum

Mutfağa girmeye bayıldığını söyleyen Sera Arıkan, özellikle arkadaşları için yelek yapmayı çok sevdiğini vurguluyor. Sunumu hoş, yağsız ama lezzetli, çabuk ve pratik güzel yemekler yaptığını belirtiyor. Çalışmaya sabah çok erken saatlerde başlaması nedeniyle spora ara vermek zorunda kalan Arıkan, "Baktım sabahları spora gidemiyorum. Ben de öğle yemeği saatlerinde spora gitmeye başladım. Haftada en az 2-3 kez gitmeye çalışıyorum" diyor.

Bodrum'da 12 villalık butik projeye başladı

Mimar Sera Arıkan, kirada oturuyor, ama Bodrum'da 12 villadan oluşan kendi yatırım projesini gerçekleştiriyor: "Bodrum'a yatırım yapıyorum" diyen Sera Arıkan, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Mimar olduğum için kendi zevkimi bu villalarda ortaya koymak istiyorum. Proje, 2010 yılında bitecek. Ailemde 8 mimar var, Bodrum'daki Terravista Villaları benim tek başıma üstlendiğim ilk projem. Eylül ayından itibaren satışa çıkacak. Villalar bittikçe satışa sunmak istiyorum, ne yaptığım görünsün, insanlar ne satın aldığını görsün istiyorum. Villaların satış fiyatı 250 bin Euro ile 300 bin Euro arasında olacak.

Nurten Erk TOSUNER / hurriyetemlak.com