“Köy” değil villakent: Zekeriyaköy

“Köy” değil villakent: Zekeriyaköy

Nitelikli konut projelerinin 20 yıl önce geldiği Zekeriyaköy, imar sorununun henüz çözülmemiş olmasına rağmen 10 yılda olağanüstü hızla gelişti. Şehre yakın ama sakin bir ortamda yaşamak isteyen ve üst gelir grubundan olan insanlar burayı tercih ediyor.

Sarıyer ilçe merkezine 5, Taksim'e 26 ve Eminönü'ne 28 kilometre uzaklıktaki Zekeriyaköy'de, 400 yıllık tarihe sahip bir cami ve bir de tarihi hamam var. Tam olarak ne zaman kurulduğu bilinmeyen Zekeriyaköy'ün, 1877 Rus Harbi seferberliği nedeniyle göç alan köylerden biri olduğu, Gürcistan'dan gelen göçmen aileler ve Karadenizlilerin yerleştiği biliniyor. 11 mahalle, 22 cadde, 108 sokak ve birçok konut projesi bulunuyor. Zekeriyaköy'ün deniz kıyısında kalan Kilyos, Demirciköy ve Gümüşdere mevkilerine olan ilgi son yıllarda artmış durumda. Geçtiğimiz aylarda metronun bu bölgeye kadar geleceği haberleri de bu bölgeye olan ilgiyi arttırdı. Son yıllarda ticaret hayatındaki gelişmenin yaşandığı Zekeriyaköy'de lüks kafelerden restoranlara, bankalardan hipermarketlere kadar her şey mevcut.

Doğalgazın gelmesiyle prim kazandı

Hasko İnşaat'ın satış direktörü ve aynı zamanda Referance Gayrimenkulün sahibesi Zeynep Gül Sezer'e göre 5-6 yıl önce Zekeriyaköy bu kadar popüler bir yerleşim merkezi değildi. Sebeplerini sorduğumuz Sezer, sözlerine şöyle devam etti: “6 yıl önce buradaki yerleşimin azalmasının en büyük sebebi İSKİ'nin ve İGDAŞ'ın buraya gelmemesiydi. LPG kullanımından ve fiyatlarındaki ani artıştan dolayı Zekeriyaköy boşalma sürecine girdi. Şimdilerde şehir içindeki fiyat artışları, konut projelerinin yoğunluğu, orman idaresiyle anlaşıp ormandan İGDAŞ'ın geçmesi ve İSKİ'nin gelmesiyle bu bölge eski popülaritesine yeniden kavuştu. 4 sene önceki fiyatlar bugün 3 katına yükseldi. Fiyatlara baktığımızda 450 bin euro, 500 bin euro ve 600 bin arasında değişiklik gösteriyor.”