ABD, krizle mücadele için FED'e yeni yetkiler verecek

ABD, krizle mücadele için FED'e yeni yetkiler verecek

ABD yönetimi, mortgage krizi nedeniyle `geniş kapsamlı' yeni mali düzenlemelerle ilgili bir plan açıkladı. Hazine Bakanı Henry Paulson'un açıkladığı 218 sayfalık plana göre, ABD Merkez Bankası'na (FED) piyasalarda sıkıntıya yol açan kredi krizleriyle müca


Bu planla FED'e, `piyasa istikrar düzenleyicisi' olmasının yanı sıra mali sistemin istikrarını tehdit edebilecek bankalar dahil herhangi bir mali kurumu inceleme yetkisi tanınıyor.
En kapsamlı plan
Paulson'un açıkladığı mali düzenlemeler planı, 1929 yılındaki Büyük Buhran'a karşılık oluşturulan mevcut düzenleyici sistemden bu yana en kapsamlı plan olma özelliğine sahip.
ABD Kongresi'nin onayını alması gereken plana göre, tasarruf kurumlarını denetleyen kuruluş kaldırılarak, bu kuruluşun görevleri ulusal bankaları denetleyen `Office of the Comptroller of the Currency' adlı kuruluşa verilecek. Planla, ulusal bankalar, tasarruflar ve kredi birlikleri için `ihtiyatlı mali düzenleyici' ve ticaret yönetimi ve tüketicinin korunması için `ticaret yönetimi düzenleyicisi' birimi oluşturulacak.
Planla, mortgage aracıları için asgari belge standardı getirmek için bir komisyon kurulması amaçlanıyor.
Paulson, "Piyasadaki mevcut karmaşa için, bizim düzenleyici yapımızı suçlamanın doğru ya da adil olduğuna inanmıyorum. Daha fazla düzenlemenin, her 5 ila 10 yılda bir görülen mali piyasalardaki gerginlik süreçlerini önleyebileceğini ya da buna bir cevap olacağını iddia etmiyorum" dedi.
Paulson, Hazine'nin öncelikli olarak sermaye piyasasındaki kargaşa ve konut piyasasındaki sıkıntılı dönemle ilgili çalıştığını söyledi.
(Milliyet)