ABD kural gevşetti, mortgage için 200 milyar dolar geliyor

ABD kural gevşetti, mortgage için 200 milyar dolar geliyorABD, likidite krizini hafifletmek için yeni bir adım daha atttı. ABD Konut Yatırımları Denetleme Dairesi, devlet garantili mortgage şirketlerinin piyasaya para vermek için elini kolunu bağlayan kuralları gevşetti.


Fannie Mae ve Freddie Mac adlı mortgage şirketlerinin sermaye yeterlilik oranları yüzde 30'dan yüzde 20'ye düşürüldü. İki şirket piyasaya 200 milyar kaynak aktarabilecek.
ABD, mortgage finansman şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac'in mortgage piyasasına yaklaşık 200 milyar dolarlık bir kaynak aktarabilmelerini sağlamak amacıyla katı sermaye kurallarında esnekliğe izin veren bir planı devreye soktu. Plana göre, Office of Federal Housing Enterprise Oversight (OFHEO-Federal Konut Yatırımlarını Denetleme Dairesi) fonları devlet garantili olan bu iki dev finansman şirketi için sermaye yeterlilik oranını yüzde 30'dan yüzde 20'ye düşürecek. Böylece iki dev finansman şirketi 200 milyar dolar civarında bir kaynağı mortgage yatırımına yönlendirebilecek.
1.5 Trilyon dolara en büyükler: Dünyanın en büyük iki mortgage finansman şirketinin yatırım portföyünün büyüklüğü toplamda 1.5 trilyon doları buluyor. İki şirketin garanti verdiği mortgage kredisi toplamı ise 4.9 trilyon dolara ulaşıyor. İki finansman şirketi 11.5 trilyon dolarlık ABD mortgage piyasasının yüzde 40'lık bölümünü yönetiyor. Amerika'daki mortgage piyasasını önemli oranda rahatlatan bu gelişme, OFHEO Direktörü James B. Lockhart, Fannie Mae Başkanı ve CEO'su Daniel Mudd ve Freddie Mac Başkanı ve CEO'su Richard Syron tarafından kamuoyuna açıklandı. James B. Lockhart, sermaye yeterlilik rasyosunda yaptıkları 10 puanlık indirim sayesinde iki finansman şirketinin 200 milyar doları bulan ek bir kaynağı mortgage piyasasına sunabileceğini belirterek, "Yeni düzenleme sonrasında Fannie Mae ve Freddie Mac, yılda 2 trilyon dalarlık mortgage yatırımı yapar hale gelecek" dedi.

Sermaye artırımı merak konusu: İki şirketin ek sermaye yaratma ihtiyacına dikkat çeken Lockhart, "Sermaye artırıma gitmeleri onlar için çok kritik bir öneme sahip. Bu iki şirket tamamen güvenlidir. Biz de denetleme kurumu olarak onların yollarına bu güvenle devam edebilmelerini sağlayacağız" diye konuştu. İki şirketin sermaye artırımına gidip gitmeyeceği ise merak ediliyor. Geçtiğimiz aralık ayında 7 milyar dolarlık imtiyazlı hisse satan Fannie Mae, verdiği temettüyü yüzde 30 oranında azaltmıştı. Freddie Mac de Kasım 2007'de 6 milyar dolarlık imtiyazlı hisse satışı geçekleştirirken, temettüyü yarı yarıya azaltmıştı. Freddie Mac tarafından 12 Mart'ta yapılan bir açıklamada, şirketin sermaye artırımı için yapılan bütün baskılara direnme kararı aldığı ve rezervlerini arttırmak gibi bir planları bulunmadığını kaydetmişti.

Erken gelen haberin etkisi: Toplantı öncesinde yeni planla ilgili ön bilgilerin basına yansımasıyla birlikte New York Borsası'na kote olan iki finansman şirketinin hisseleri önemli oranda değer kazandı. Yüzde 27 yükselen Fannie Mae'nin hisseleri 28.35 dolar ile 1980'den beri en iyi seviyeyi gördü. Freddie Mac hisseleri ise yüzde 26'lık artışla 26.20 doları buldu ve şimdiye kadarki en yüksek bir günlük getiriyi sağladı.
(Hürriyet)