ABD'de konut fiyatları uçtu: Yatırımcılar yön değiştirdi!

ABD'de konut fiyatları uçtu: Yatırımcılar yön değiştirdi!ABD'de konut piyasası son zamanlarda oldukça dikkat çekiyor. Ev fiyatlarında Nisan 2021'de 30 senedir görülen en büyük sıçrama yaşandığı belirtildi.


ABD'de konut piyasası son zamanlarda oldukça dikkat çekiyor. Investingcom'da yer alan habere göre; geçen salı gününde açıklanan S-P Case-Shiller Index  verilerinde, konut fiyatlarında Nisan 2021'de 30 senedir görülen en büyük sıçrama yaşandığı belirtildi. Bunun öncesinde ise, Mart'ta yüzde 13,2'lik bir yükseliş gerçekleşmişti. Nisan 2021'de aynı zamanda fiyatlardaki yükselişin hızlandığı üst üste 11. ay olarak kaydedildi.

ABD
 
Bütün bu dikkat çeken yükselişler sonrasında, ülkedeki konut piyasasının uzun seneler boyunca güçlü duracağına ilişkin inançlı olmak içinde birçok neden bulunuyor. Düşük faizler ve Kovid-19 salgını nedeniyle şehir dışında yaşama yönelme, ev eksikliğini artıyor ve fiyatları da yükseltiyor. 
 
Zillow Group'tan ekonomist Matthew Speakman konuya ilişkin açıklamasında "Geçtiğimiz bir yıl içinde ev fiyatlarındaki büyümeyi yeni zirvelere iten kuvvetler hala mevcut ve herhangi bir azalma işareti göstermiyor. Özellikle konut talebindeki artışı düşündüğümüzde, satılık ev sayısı hala tarihin en düşük seviyelerinde."

ABD
 
Konut sektöründeki bu güçlü aktiviteden yararlanmak için, yatırımcılar kaynaklarını mevcut ortamda kazanım sunmak amacıyla en iyi pozisyonda olan şirketlere kaydırıyor.

ABD'de konut fiyatlarında rekor artış!

ABD'de koronavirüs salgınında kirasını ödeyemeyenler için çıkarılan moratoryum uzatıldı!