13 / 08 / 2022

ABD'de konut satışları son 6 yılın zirvesinde!

ABD'de konut satışları son 6 yılın zirvesinde!

ABD'de yeni konut satışları ağustos ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 18 arttı. ABD Ekonomi Bakanlığı'nın bugün açıkladığı verilere göre, ağustosta yeni konut satışları 504 bine çıktı.2013 yılı ağustos ayında yeni konut satışları 379 bin adet olmuştu. Yeni konut satışları böylece geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 yükselmiş oldu. Beklenti, verinin 426 bin olarak açıklanacağı yönündeydi.

      

Bu arada, temmuz ayına ilişkin yeni konut satışları verisi 412 binden 427 bine revize edildi. Bu revizyon, temmuz ayı satışlarının bir önceki aya göre yüzde 2,4'lük düşüş yerine, yüzde 1,9'luk artış gösterdiğini ortaya koydu. ABD'de yeni konut satışları ağustos ayında son 6 yılın en yüksek seviyesine çıkmış oldu. Bu veri, Mayıs 2008'den itibaren görülen en yüksek seviyeye işaret etti. Yeni konut fiyatları ortalaması ise ağustosta 347 bin 900 dolara yükseldi.

      

Uzmanlar, beklentilerin üstünde açıklanan yeni ev satışları verisine ilişkin olarak, ekonomideki güçlenmenin konut sektörüne de yansıdığı ve artan reel gelirlerin satışları olumlu etkilemeye devam edeceği değerlendirmesini yaptı. ABD piyasaları ise beklentilerin oldukça üstünde gelen verinin ardından yükseliş eğilimine devam ediyor.


Hürriyet