07 / 07 / 2022

ABD'de konut sektörü frenlenecek mi?

ABD'de konut sektörü frenlenecek mi?

İngiltere Merkez Bankası neski yönetim kurulu üyesi ve MIT Sloan School of Management Uluslararası Ekonomi Profesörü Kristin Forbes, makalesinde başta ABD Merkez Bankası (Fed) olacak şekilde merkez bankalarının bilançolarını yeniden küçültmeye başlaması gerektiğine dikkat çekiyor. İngiltere Merkez Bankası (BoE) eski yönetim kurulu üyesi ve MIT Sloan School of Management Uluslararası Ekonomi Profesörü Kristin Forbes, Financial Times için yazdığı makalesinde başta ABD Merkez Bankası (Fed) olacak şekilde merkez bankalarının bilançolarını yeniden küçültmeye başlaması gerektiğine dikkat çekiyor. 

Dünya Gazetesi'nden Hilal Sarı'nın haberine göre; krizlerde merkez bankaları bilançolarını büyüterek parasal genişlemeye yönelir. Faka uzmanlara göre özellikle de enfl asyonun bu kadar artış gösterdiği bir iyileşme sürecinde vadesi gelen tahvil ve kağıtlar ihraç eden kurumlara iade edip, parası geri alınmalı ve yeni alımlara gidilmeyerek bilanço küçültülmeli.

ABD de konut sektörü frenlenecek mi?

NE İŞE YARAYACAK?

“Konut sektörünü frenleyerek yaşanabilecek riskleri azaltır”

Parasal sıkılaşmanın orta ve uzun vadeli tahvil getiri eğirisi (yatırımcıların kısa ve uzun vadeli devlet tahvillerine olan talebi arasındaki farkı ortaya koyan bir eğridir bu) üzerinde çok daha büyük bir etkisi olacağını söyleyea dikkat çeken Forbes konut fiyatlarının rekorlara imza attığı ABD’de bu yöntemin konut sektörüne ilişkin teşviği azaltarak pazarı daha yönetilebilir hale getireceğini ve daha sonra çok daha sert bir düzeltme yaşanması riskini düşürür.  Forbes Fed’in 2,6 trilyon dolar değerindeki mortgage destekli varlıklarını azaltmaya öncelik verebileceğini de dile getiriyor.

ABD'de 2. el konut satışları geçen ay beklenenden fazla düştü!

ABD'de konut başlangıçları 9 ayın en yüksek seviyesinde!