ABD'de konut ve istihdam verileri korkuttu

ABD'de konut ve istihdam verileri korkuttuABD'de açıklanan 38 bin kişilik istihdam verisinin son dört yıldan bu yana en düşük değerine inmesi ve bekleyen konut satışlarının da yüzde 12.2'lik düşüşle Eylül 2001'den bu yana en düşük seviyesine gerilemesi, dünya piyasalarındaki endişeleri yeniden ar
Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) piyasada 'çalkantıların arttığına' yönelik açıklamaları da eklenince borsalardaki satışlar hızlandı.


İstanbul borsası da dün yüzde 1.2'lik kayıp yaşadı. Gün içinde 50.500 direnç seviyesine kadar çıkan ancak işlem hacminin yetersiz kalması nedeniyle bu seviyeyi geçemeyen endeks, gün sonunda 49.421 puana indi. Dolar 1.31'e yaklaşırken, bono faizi yüzde 18.15'e çıktı.


 Avrupa hızlı düştü


Mortgage kredilerinde devam eden sorunların banka kârlarını olumsuz etkileyeceği endişesiyle Avrupa borsaları hızlı bir düşüş yaşadı. ECB'nin, euro bölgesinde para piyasalarındaki çalkantıyı yakından izlediğini ve harekete geçmeye hazır olduğunu açıklaması, Avrupa borsalarının yüzde 2'ye yakın düşüşlerini önleyemedi. New York yüzde 1.07 ve Brezilya borsası da yüzde 1.53'lük kayba uğradı.


'Dalgalanma arttı, müdahaleye hazırız'


ECB, piyasalarda hareketlenmenin yeniden arttığını, bu durumun kalıcı olması halinde müdahaleye hazır olduğunu duyurdu. Banka, faiz oranları konusunda karar vermek üzere bugün yapacağı toplantıdan önce yaptığı beklenmedik açıklamada, "Bu durum yarın da (bugün) devam ederse, ECB düzenin sağlanması için hazır durmaktadır" denildi. İngiltere Merkez Bankası da rezervlerini artıracağını bildirdi. (Milliyet)