ABD'de tüketici harcamaları beklentileri aştı!

ABD'de tüketici harcamaları beklentileri aştı! ABD'de tüketici harcamaları beklentileri aştı!

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından bugün açıklanan verilere göre, tüketici harcamaları ağustos ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,5 yükseldi. Beklenti, harcamaların yüzde 0,4 artacağı yönündeydi...
ABD Ticaret Bakanlığı tarafından bugün açıklanan verilere göre, tüketici harcamaları ağustos ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,5 yükseldi. Beklenti, harcamaların yüzde 0,4 artacağı yönündeydi. Temmuz ayı kişisel harcamalarındaki değişim ise yüzde 0,1 gerilemeden yüzde 0,0'a revize edildi. 


Veriler, kişisel gelirlerin de ağustosta beklentilere paralel olarak yüzde 0,3 arttığını ortaya koydu.  


ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyonu hesaplamak için kullandığı Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi ise önceki aya kıyasla değişmeyerek, yıllık bazda yüzde 1,5 oldu. Endeksin, ağustosta yüzde 0,1 oranında düşerek, yıllık bazda 1,4'e gerilemesi bekleniyordu.  


Fiyatı oynaklık gösteren gıda ve enerji dışındaki kalemlerden oluşan çekirdek enflasyon ise yüzde 0,1 yükselerek, yıllık yüzde 1,5 arttı.  


Kişisel harcamalardaki artışta yükselen otomobil talebi etkili oldu. Ağustosta araba satışları yıllık 17,5 milyon dolara çıkarak, ocak 2006'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Dayanıklı tüketim mallarına yapılan harcamalar yüzde 1,9 artarken, giyim ve petrol gibi dayanıksız tüketim malları kalemindeki harcamaların da yüzde 0,3 yükseldiği görüldü. 


Ekonomistler, ağustosta beklentileri aşan tüketici harcamalarının, istihdam sektöründeki iyileşmeye paralel olarak artmaya devam edeceği ve büyümeye daha fazla katkıda bulunacağı değerlendirmesini yaptı. ABD'de tüketici harcamaları ekonominin yaklaşık üçte 2'sini oluşturuyor. Geçen hafta açıklanan Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi (UMICH) de tüketici güveninin son 14 ayın en yüksek seviyesine ulaştığına işaret etmişti.   

Dünya