ABD'de uygun fiyatlı konut eksikliği evsiz bırakıyor!

ABD'de uygun fiyatlı konut eksikliği evsiz bırakıyor!

ABD’de konut fiyatlarının yüksek olması nedeniyle yarım milyondan fazla vatandaş evsiz bir şekilde yaşıyor. Sokaklarda yaşayan vatandaşların kış fırtınası nedeniyle koşulları giderek zorlaşıyor.


ABD sert kış koşulları nedeniyle zor günler geçirirken, ülkedeki yarım milyondan fazla evsizin de hayatta kalma mücadelesi sürüyor.Bu yıl özellikle New York'taki evsiz sayısının arttığı bildirilirken, 8.3 milyondan fazla nüfusa sahip kentte her 106 New Yorklu'dan birinin evsiz olduğu aktarıldı.  Sabah'ta yer alan habere göre; bu sayı da yaklaşık 80 bin kişiye karşılık geliyor. Evsizler, soğuk havalarda yağmur ve kardan korunmak için genellikle metro istasyonlarına sığınırken, sokakta, metro istasyonlarında veya diğer kamusal alanlarda her gece yaklaşık 4 bin kişinin uyuduğu tahmin ediliyor. Geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana Metropolitan Ulaşım Kurumu'nun (MTA), 01:00-05:00 saatleri arasında salgın nedeniyle tren istasyonlarını ve trenleri temizlemek için istasyonları kullanıma kapatmasının ardından kaldırım kenarlarında uyuyan evsiz sayısında da büyük oranda artış oldu.

ABD

İNSANLAR NEDEN EVSİZ KALIYOR? 

Araştırmalara göre, evsizliğin başlıca nedenlerinden biri uygun fiyatlı konut eksikliği. Evsiz ailelerle yapılan anketlerde, evsizliği tetikleyen başlıca sebepleri arasında tahliye, aşırı kalabalık konutlar, aile içi şiddet, iş kaybı, tehlikeli konut koşulları, madde bağımlılığı ve psikolojik problemler yer alıyor. Araştırmalarda, evsiz ailelere kıyasla evsiz bekar yetişkinlerin çok daha yüksek oranlarda akıl hastalığı, madde bağımlılığı ve diğer ciddi sağlık sorunlarına sahip olduğu da ortaya kondu. Koronavirüs sebebiyle New Yorkluların yaklaşık olarak 7'de 1'inin işini kaybettiği ve 50 binden fazla insanın tahliye riski altında olduğu da tespit edildi.
 

ABD'de ikinci el konut satışları Ocak ayında beklentilerin aksine arttı!