ABD'li bankalara 36 milyar dolarlık mortgage darbesi

ABD'li bankalara 36 milyar dolarlık mortgage darbesi

Global mortgage krizinin ardından peş peşe zarar açıklayan ABD merkezli büyük uluslararası yatırım bankaları, son çeyreğin ardından yüzlerinin güleceği beklentisi içine girdi.


Ancak piyasalarda, yeni bir yılın başlangıcında son çeyreğin, en az bir önceki çeyrek kadar kötü olabileceği konuşuluyor. ABD'de şirketlerde şu ana kadar açıklanan erimenin toplam değerinin dördüncü çeyrekte 36 milyar dolara ulaşması beklenirken Citigroup, Merrill Lynch ve Morgan Stanley'in en fazla kayıp veren ilk 3 finans kuruluşu olması bekleniyor. Bu kaos ortamında bankalar henüz dördüncü çeyrek bilançolarını açıklayacağı tarihi bile duyurmaya yanaşmadı.


CITIGROUP ZARAR BİRİNCİSİ: Citigroup'un son çeyrekte 11.28 milyar dolarlık zarar açıklaması beklenirken, üçüncü çeyrekte 8.48 milyar dolar zarar açıklayan Merrill Lynch'in daha fazla kayıp vermeyeceği ön görülüyor. ABD'nin en büyük finans kurumu Merrill Lynch ise bu öngörüye karşın Ocak ayına kadar herhangi bir sonuç açıklamayacağını vurguluyor. Geçtiğimiz çeyrekte 3.7 milyar dolar erime açıklayan Morgan Stanley'in toplam kaybının da 4.68 milyar doları bulmasını bekleyen analistler, Bank of America'dan 3.88 milyar dolar, Wachovia'nın da 2.48 milyar dolar kayıp öngörüyor.


3 FİRMA 'ZARAR'SIZ: CNNMoney.com'un haberine göre, Bear Sterns'in 1.98 milyar dolar kayıp vereceğini ön görülürken, JP Morgan, Goldman Sachs ve Lehman Brothers'dan ise artık yeni kayıplar beklenmiyor. Bu kurumların bilançosunun bir önceki yıl seviyesinde veya çok az farkla daha düşük çıkacağı vurgulanıyor. Üçüncü çeyreği 1.68 milyar dolar kayıpla kapatan JP Morgan'ın yanısıra, Goldman Sachs 1.58 milyar dolar, Lehman Brothers da 700 milyon dolar zarar duyurmuştu.


KAYIPLAR SÜREBİLİR: Analistler ve yatırımcılar, 2008 yılına girildiğinde bu kuruluşlarla ilgili daha sağlıklı tahminlerin yapılabileceğine dikkat çekiyor. Analistlerin büyük çoğunluğu finans kuruluşlarının aktiflerindeki yeni erimelere kapılarını kapatmıyor. Ziegel & Co.'nun analisti Richard Bove "Rekor sonuçlara ulaşmak bu şirketlere biraz zamana mal olacak. Önümüzdeki dönemde bazı kazanımların şanısıra kayıplar da devam edecek" diyor.
(Hürriyet)