ABD’li finans devi Kanal İstanbul’a talip!

ABD’li finans devi Kanal İstanbul’a talip! ABD’li finans devi Kanal İstanbul’a talip!

ABD'li fon şirketi Money Maker Management, Kanal İstanbul'un tüm finansmanını sağlayabileceklerini açıkladı. Kanal İstanbul'la ilgilendiklerini belirten şirket yetkilileri, "Sadece Kanal kısmı değil, proje ile bağlantılı köprü ve tünel gibi tüm alt yapı projelerini de fonlayabiliriz" dedi...


Kanal İstanbul hakkında ilk defa bir özel şirket açıktan açığa projeye talip olduğunu açıkladı. ABD'li fon şirketi Money Maker Management Kanal İstanbul'un tüm finansmanını sağlayabileceğini belirtti. Kanal İstanbul için hükümetle görüşüp görüşmedikleri sorulduğunda şirket yetkilileri gizlilik gereği açıklama yapamayacaklarını aktardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma günü yaptığı açıklamada Kanal İstanbul'un finansman sorunu olmadığını açıklamıştı.

Dünya gazetesinden Aysel Yücel’in haberine göre, ABD'li fon şirketi Money Maker Management, Türkiye'de ofis açtı. Ülkedeki tüm mega projeler ve altyapı projeler ile ilgilendiklerini söyleyen şirket yetkilileri, Kanal İstanbul'a da talip olduklarını ve tüm finansmanı sağlayabilecek güçte olduklarını belirtti.

Money Maker Management, ABD'nin 7. büyük fon şirketi olarak dünya çapında birçok projeye fon sağlıyor. Şirket ağırlıklı olarak devlet destekli kamu projelerine finansman desteğinde bulunuyor. Devlet garantili projelerde limit sınırı olmayan şirket, özel sektör projelerinde ise 50 milyar dolara kadar fonlama sağladığını açıkladı. İstanbul'da bulunan Money Maker Management CEO'su George Ghorayeb ve Başkan Yardımcısı Bassam Rashkidi, Türkiye ofisinin başına getirilen Elif Rahvancı ile birlikte açıklama yaptı.

MEGA PROJELER İŞTAH KABARTTI

Türkiye'ye İzmir'deki uluslararası bir şirketin altyapı projesini fonlamak için geldiklerini belirten, CEO George Ghorayeb, gizlilik anlaşması gereğiyle bu şirketin ismini açıklayamayacağını belirtti. Türkiye'ye geldiklerinde buradaki mega projelerden etkilendiklerini ve ofis açma kararı aldıklarını açıklayan Başkan Yardımcısı Bassam Rashkidi, Kanal İstanbul projesi ile de ilgilendiklerini açıkladı.

‘100 MİLYON DOLARIN ALTI İLE İLGİLENMİYORUZ’

Rashkidi, “Türkiye'de devlet destekli her türlü projeye talibiz.100 milyon doların altındaki projelerle zaten ilgilenmiyoruz. Daha çok mega projeler ilgimizi çekiyor. Devlet destekli altyapı, inşaat, baraj, köprü ve otoyol projelerinin yanı sıra Kanal İstanbul da ilgi alanımızda. Sadece Kanal kısmı değil, proje ile bağlantılı köprü ve tünel gibi tüm alt yapı projelerini de fonlayabiliriz” diye konuştu.

‘HÜKÜMETLE GÖRÜŞÜP GÖRÜŞMEDİĞİMİZİ AÇIKLAYAMAM’

Rashkidi, Kanal İstanbul'un Türkiye ekonomisine büyük ivme katacak, Türkiye'yi önemli bir noktaya taşıyacak stratejik bir proje olduğunu kaydetti ve ÇED raporu onaylanan Kanal İstanbul'un politik ve çevresel boyutları ile ilgilenmediklerini belirtti. Danışmanlık dahil önden hiçbir ücreti almadıklarını söyleyen Rashkidi, ilk geri ödemeyi ise proje tamamlandıktan sonra aldıklarını kaydetti. Rashkidi, çok düşük faizlerle çalıştıklarını da vurguladı. Şirket yetkilileri, Kanal İstanbul konusunda hükümetle görüşüp görüşmedikleri sorusunu ise şirketin gizlilik politikaları sebebiyle açıklayamayacaklarını belirtti.

‘AKDENİZ’DE PETROL VE DOĞALGAZLA İLGİLENİYOR’

Money Maker Management CEO'su George Ghorayeb, devlet garantisi alabildikleri durumda Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arama projeleri ile yakından ilgilendiklerini vurgulayarak, "Bu konuda dünyanın çeşitli yerlerinde projeleri fonladık. Son olarak Lübnan'da 50 milyar dolarlık petrol ve gaz arama projesini fonlamak için devletle anlaşma yaptık. O ülkede 500 milyon tonluk petrol ve doğalgaz rezervi olduğu tahmin ediliyor. Biz de bu projeyi fonladık. Lübnan devlet başkanı masadan kalkıp Türkiye'ye geldik. Türk hükümeti ile de benzer bir anlaşma yapmaya sıcak bakıyoruz. Devlet desteği olduğu sürece miktarın bizim için önemi yok.

Öte yandan mesela 1 milyar dolarlık fon sağladığımızda karşılığında petrol ve doğalgaz almak gibi bir seçenek de sunuyoruz. Türkiye dışında Katar, Dubai ve diğer başka ülkelerde de petrol arama projeleri için fonlama yapmaya talibiz." Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmelerde bulunan Bassam Rashkidi, “Türkiye, gelişmekte olan önemli bir pazar. Ülke son üç yıldır kötü zamandan geçti ama ekonomik göstergelere bakıldığında iyiye giden bir durum olduğunu görüyoruz. Biz de o nedenle buradayız. Türkiye'nin ekonomisinin büyümesine katkı sunmak istiyoruz” şeklinde konuştu Rashkidi, kendi yatırımları sonrası diğer yabancı fon şirketlerinin ve yatırımcıların da Türkiye'ye ilgisinin artacağını belirtti.

TÜRKİYE’DE 30’UNCU OFİSİNİ AÇTI

Money Maker Management, ABD merkezli bir fonlama şirketi. Şirketin dünya çapında 29 ofisi bulunuyor, 30. ofisini ise Türkiye'de açtı. MMM enerji projeleri, karayolu ve demiryolu projeleri, liman ve gemicilik altyapısı, telekomünikasyon ve diğer devlet altyapısı projelerine fon sağlayan bir varlık yönetimi şirketi. Şirket aynı zamanda gayrimenkul sektörü projelerine veya tarım, balıkçılık, konut inşa, gemi inşa ve enerji tedariki konusundaki girişimci projeleri, yanı sıra banka ve özel şirketlere de destek veriyor. Şirket aynı zamanda altın gibi metal ürünlere ilişkin işler de gerçekleştiriyor.

Berat Albayrak Kanal İstanbul güzergahında arazi mi aldı?

Ekrem İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul çağrısı: Bu yanlıştan siz dönün, millet döndürmesin!

Kanal İstanbul'un ÇED raporu eksik mi?