Abdullah Ayaz, Üsküdar'daki projelerin inşaatlarını inceledi!

Abdullah Ayaz, Üsküdar'daki projelerin inşaatlarını inceledi!

Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Ayaz ve birim müdürleri, basın mensuplarıyla birlikte Üsküdar’da açılışa hazır hale gelen Dev Projeleri gezerek yetkililerden bilgi aldı.Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Ayaz ve birim müdürleri, basın mensuplarıyla birlikte; Çengelköy Mehmet Çakır Kültür ve Spor Merkezi ile çalışmaların devam edildiği Üsküdar Çavuşdere Kongre Merkezi, Belediye hizmet binası ve Ünalan Bilim Merkezi/Gözlem Evi projelerinin inşaat alanlarını gezerek çalışmalar hakkında yetkililerden detaylı bilgi aldı.


İLK DURAK YENİ ÇAVUŞDERE PROJE SAHASI

Başkan Yardımcısı Abdullah Ayaz ile gazetecilerin ilk durağı Üsküdar Belediyesinin yeni hizmet binası oldu. Kaba inşaatı tamamlanan projenin 2016 Nisan ayında açılmasının planlandığı belirtildi.

Belediye Başkan Yardımcısı Ayaz, projenin tamamlanmasıyla birlikte Üsküdar Belediyesinin mevcut binasının yıkılıp meydan haline dönüştürüleceğini belirterek, “İki etap ve toplam 86 bin metrekare kapalı alandan oluşacak Çavuşdere Kongre Merkezi ve Belediye hizmet binası projesinin ilk etabının 2016 yılının Nisan ayında, 2. etabının 2017’de bitirilmesi amaçlanıyor. Mevcut belediye binasının taşınmasıyla Üsküdar büyük bir meydana kavuşacak. Alanın altına 1200 araçlık kapalı otopark yapılarak trafiğin rahatlaması planlanıyor” diye konuştu.


Abdullah Ayaz, Üsküdar daki projelerin inşaatlarını inceledi!


"İSTANBUL’UN EN BÜYÜK DÖNÜŞÜM ALANLARINDAN DİYEBİLİRİZ"

Yeni hizmet binasının leed sertifikalı akıllı bina olacağının altını çizen Başkan Yardımcısı Abdullah Ayaz, şunları söyledi: “Belediye merkezi bloğumuz, kültür merkezi bloğumuz, nikah salonu bloğumuz hemen yanında başlayacağımız spor kompleksimiz, çarşımız ve hemen altında otoparkımızla zemin üstü meydanıyla birlikte tam bir dönüşüm alanı burası. İstanbul’un en büyük dönüşüm alanlarından bir tanesi diyebiliriz. Üsküdar’ın cazibe merkezi olacak burası inşallah. Üsküdar’da esnaf burada bulunan üçgen alanda yerlerini alacak. Bu binamız yeşil bina olma özelliği taşıyor aynı zamanda gold seviyesine yani 60 puanın üstüne çıkmayı hedefliyoruz. Şu an projemiz uyumlu ve olumlu gidiyor. Herhangi bir sıkıntı yok. İnşallah bitirdiğimizde sertifikamızı almış olacağız. Toplam bin 200 metrekare büyüklüğünde Şehir Müzesi yer alacak. Bu müzeyi butik bir müze yapmayı düşünüyoruz. Tamamen şeffaf yönetim anlayışıyla belediyeyi yöneteceğimiz için tamamıyla odalarımızı camla çevirdik. Nedeni vatandaş rahatlıkla içeriyi görsün istedik.”

Yeni binanın tamamlanmasıyla birlikte süratle prestijli bir meydan projesini hayata geçireceklerine değinen Ayaz, yeni binanın leed sertifikalı akıllı bina olacağının altını çizdi.


Abdullah Ayaz, Üsküdar daki projelerin inşaatlarını inceledi!


ÜSKÜDAR’A YAKIŞACAK BİLİM VE GÖZLEM EVİ

Başkan Yardımcısı Ayaz ile gazeteciler, Çavuşdere’den sonra inşaat çalışmaları devam eden Ünalan Bilim Merkezi ve Gözlem Evi proje sahasını gezdi.

"Asırlardır bir çok ilim ve bilim insanı yetiştirmiş Üsküdar bu geleneğini sürdürmeye devam etsin" diye gençlere bilim merkezi ve gözlem evi yaptıklarını belirten Abdullah Ayaz, “İstanbul’da bir ilk olan bilim merkezi ve gözlem evi 600 kişilik konferans salonu, uzay hareketlerinin izlenebileceği ileri teknoloji sistem planetorium, gözlem kulesi, derslikler, çok amaçlı salon, 2 yüzme havuzu, kapalı otopark ve kafeteryasıyla 2016’da gençlerimizin hizmetinde olacak” dedi.

Başkan Yardımcısı Ayaz, projede engelli vatandaşların düşünülerek merpen yapılmadığını bunun yerine parkur sistemi kullandıklarına vurgu yaparak, “Toplam 32 bin metrekare inşaat alanı olan bir yer burası. Türkiye’de bu tip merkezlere örnek verecek olursak Konya’da, Gaziantep’te, Bursa’da ve diğeri de İzmit’te açılmıştır. İstanbul’da bazı ilçelerde var ama bu büyüklükte yer olan proje sadece buradadır. İnşallah Ağustos ayında burayı bitiriyoruz. 40 metre uzunluğunda bir gözlem evimiz var burada. Engelli kardeşlerimizi düşünerek parkur sistemi yaptık. Sıkıntı çekmeden merkezden faydalanabilecekler” diye konuştu.

ÇENGELKÖY SU SPORLARI VE KÜLTÜR MERKEZİ

Gezide son durak yapımı tamamlanan Çengelköy Mehmet Çakır Kültür ve Spor Merkezi oldu. Başkan Yardımcısı Ayaz, tesisin 22 bin 500 metrekarelik alan üzerine kurularak boğazın ilk su sporları merkezi olma özelliği taşıdığını söyleyip, “Merkezin içerisinde; iki tane 15x25 boyutlarında yarı olimpik yüzme havuzu ve 200 kişilik tribün, iki tane 300 metrekarelik spor alanı bulunan Boğaz’ın ilk su sporları merkezi olma özelliği taşıyor” dedi.

Tesis bünyesinde, büyüklükleri 100 ila 300 metrekare arasında değişen altı spor salonu, bin metrekare büyüklüğünde çok amaçlı salon ve fitness merkezi, iki watsu havuzu, iki sığ havuz, kadın ve erkekler için mini SPA, 250 metrekare çok amaçlı salon fuayesi, yönetim birimleri ve toplantı odası, soyunma odaları ve 160 araçlık otopark yer aldığına vurgu yapan Başkan Yardımcısı Ayaz, “İnşallah burayı da bu ayın sonunda açacağız” diye konuştu.

Program Başkan Yardımcısı Abdullah Ayaz’ın geziye eşlik eden basın mensuplarına Boğaziçi Yaşam Merkezinde verdiği yemekle tamamlandı.Hürriyet