Abdullah Çiftçi: Araplara mütekabiliyet yasasını anlatacağız!

 Abdullah Çiftçi: Araplara mütekabiliyet yasasını anlatacağız! Abdullah Çiftçi: Araplara mütekabiliyet yasasını anlatacağız!

Mütekabiliyet Yasası'nın ardından Türkiye'ye en çok ilgiyi gösteren Araplara, konut yatırımlarında yardımcı olmak ve danışmanlık hizmeti vermek amacıyla dernek kuruldu. Mütekabiliyet Yasası'nın ardından Türkiye'ye en çok ilgiyi gösteren Araplar, artık dahYabancılara mülk satışını kolaylaştıran Mütekabiliyet Yasası'nın ardından Türkiye'ye en çok ilgiyi gösteren Araplar, artık daha rahat yatırım yapabilecek. 

     Yeni kurulan Arap Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği, Araplara Türkiye'deki yatırım fırsatlarını tanıtarak, danışmanlık hizmeti verecek. Ayrıca konut alıcısı Arapların suistimal edilmesine de engel olacak. 

     Dernek Başkanı Abdullah Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernekçiliğin bir lobi faaliyeti olduğunu, lobiciliğin ise ayrı bir uzmanlık istediğini söyledi. 

     Uluslararası alandaki lobicilik faaliyetlerinde, devlet deneyimi olan ve diplomatik ilişkileri bilen bir ekibin daha başarılı olabileceğine işaret eden Çiftçi, ''Türkiye'de, fındık, kanatlı, narenciye, makine tanıtım gibi sektörel tanıtım grupları var. Ancak konut tanıtım grubu yok. Yabancıya bir milyon konut satışı, iyi bir tanıtım ve lobi faaliyeti yapılmadan gerçekleşmez'' diye konuştu. 

     

     -''Araplara konut satışı, Türkiye'nin cari açığının finansmanında önemli''- 

     

     Mütekabiliyet Yasası ile özellikle Arap ülkelerinin yatırımcılarının da Türkiye'ye gelmesinin beklendiğini anlatan Çiftçi, şöyle devam etti: 

     ''Türkiye, bu yasayla en az 100 milyar dolarlık konut satma potansiyeline sahip. Araplara konut satışı, Türkiye'nin cari açığının finansmanında önemli. Bu nedenle yasanın sunacağı fırsatları iyi değerlendirmek gerekiyor. 

     Türk konut sektörü, bu yasayla 2013'te ciddi satış rakamına ulaşma konusunda umutlandı. Özellikle Arap ülkelerinden konut alıcısı bekleniyor. Ancak konut almak için Türkiye'ye gelen Arap ve Türk Cumhuriyetleri vatandaşlarına hizmet verecek, danışmanlık yapacak, sorun yaşadıklarında hukuki haklarını koruyacak herhangi kurum ve kuruluş yok. Derneğimiz bu boşluğu dolduracak.'' 

     

     -Araplara, dernek avukatlarıyla hukuki destek- 

     

     Çiftçi, derneğin öncelikli amacının, Arap ve özellikle de körfez sermayesinin Türk konut sektörüne yatırım yapmasını ve ortak projeler geliştirilmesini sağlamak olduğunu söyledi. 

     Arap ve Türk Cumhuriyetleri vatandaşlarına Türkiye'den konut alırken yol gösterip yardımcı olacaklarını anlatan Çiftçi, konut sektörüne yatırım yapacak Arap şirketlerine danışmanlık hizmeti vereceklerini ifade etti. 

     Türkiye'den konut alan Araplara herhangi bir sorun yaşamaları durumunda dernek avukatlarıyla hukuki destekte bulunacaklarını dile getiren Çiftçi, Arapların suistimal edilmelerine engel olacaklarını kaydetti. 

     

     -Konut şirketlerine, Arapça bilen eleman desteği- 

     

     Çiftçi, 2 milyon Arap şirketi ve vatandaşına mail göndererek, Mütekabiliyet Yasası'nın sunduğu fırsatları ve Türk konut sektörüne yatırımın avantajlarını anlatacaklarını bildirdi. 

     Arap ülkelerindeki alıcıları, gazete, dergi ve televizyonlardaki röportajlar ve tanıtım yazılarıyla bilgilendireceklerini dile getiren Çiftçi, ''Türk konut sektörünü tanıtıcı, Arapça ve İngilizce katalog hazırlayacağız. Katalogda İstanbul'un ilçeleri, Ege ve Akdeniz sahillerindeki konut projelerini de tanıtacağız'' diye konuştu. 

     Körfez ülkeleriyle Türk Cumhuriyetlerinde tanıtım toplantıları ve konferanslar düzenleyeceklerini anlatan Çiftçi, yabancıya satışta Arapça ve İngilizce elamanı olmayan konut şirketlerine, günlük Arapça ve İngilizce bilen eleman desteği sağlayacaklarını sözlerine ekledi. 

     

AA